Přejít k hlavnímu obsahu
Miloš Vacík, foto: archív umělce
Miloš Vacík, foto: archív umělce
Stanley -

7 nejlepších perkusistů na světě

Pro řadu lidí představují hráči na perkuse pouze jakési pomyslné křoví. Na koncertních pódiích je pak většinou sotva vnímají. Muzikanti ale naopak dobře vědí, že dobrý perkusista je pro hudbu tím nejlepším kořením. Tady je sedmička mých nejoblíbenějších. Ne náhodou jsou mezi nimi dvě jména také od nás z Česka.

1. Luis Conte

Bavit se o světě perkusí a vynechat jméno Luis Conte je prakticky nemožné. Už jen výčet umělců se kterými v průběhu své kariéry spolupracoval či spolupracuje je velmi úctyhodný a najdete v něm i taková jména jako Madonna, Al DiMeola, Eric Clapton, Carlos Santana, Shakira nebo Phil Collins. Louis Conte se narodil v roce 1954 na Kubě a úplně prvním nástrojem, kterému se věnoval byla kytara. Od té ale velice rychle zběhl k bicím nástrojům, u nichž už zůstal. Aby nemusel mladý Luis nastoupit službu v kubánské armádě, rodiče jej odeslali do Los Angeles, kde se talentovaný bubeník a perkusista velmi rychle uchytil na klubové scéně.

Díky pravidelnému vystupování se skupinou Caldera se věhlas Conteho rychle šířil. Již počátkem 80. let se zúčastnil turné po boku Madonny a ostatní hvězdná angažmá na sebe nedala dlouho čekat. V roce 1987 vydal svůj sólový debut La Cocina Caliente, následovaný o dva roky později dalším albem Black Forest. V roce 1995 se pak Conte stal součástí Pat Metheny Group, se kterou natočil první dvě studiová a jedno živé album. Až do roku 2004 koncertoval také s Philem Collinsem, k němuž se připojil znovu i na přelomu let 2017 a 2018. Jeho hudební vklad můžeme ovšem nalézt na více jak 1 500 nahrávkách, což je skutečně úctyhodné číslo.

Luis Conte je firemním hráčem firmy Meinl, pod jejíž hlavičkou pořádá po celém světě semináře. V jejím katalogu můžete nalézt celou řadu signature modelů tohoto vynikajícího muzikanta.


2. Trilok Gurtu

Indický perkusista Trilok Gurtu se za svůj výčet umělců se kterými spolupracoval také rozhodně nemusí stydět. Jména jako Gary Moore, John McLaughlin, Jan Garbarek, Antonio Carlos Jobim, Joe Zawinul, Jack Bruce či Robert Miles hovoří za vše. Jako koncertní hráč pak vystupoval v roli sidemana např. po boku R.E.M., Boba Dylana či Erica Claptona. Kromě toho se Trilok Gurtu věnuje i své vlastní tvorbě.

Díky svému původu využívá Trilok ve své hudbě i několik exotičtějších nástrojů, než jen běžné perkuse jako např. indická tabla (je dokonce považován za jednoho z nejlepších hráčů na tento nástroj), nebo velmi specifické metody tvorby zvuku, spočívající kupříkladu v ponoření činelů a mušlí do kbelíku s vodou čímž dosahuje „třpytivého“ zvukového efektu. Gurtu ve své hudbě rovněž s oblibou kombinuje indickou klasickou hudbu, jazz, pop, ale třeba i africké rytmy. Je držitelem celé řady hudebních cen a pravidelně vítězí i v nejrůznějších anketách bubenických magazínů. Např. v anketě magazínu Down Beat v kategorii nejlepší perkusista zvítězil jako jediný umělec v historii hned sedmkrát. Jeho virtuózní hru můžete obdivovat na více jak 140 studiových a živých nahrávkách, které natočil buď jako alba sólová nebo jako člen doprovodných kapel některého z výše zmíněných umělců.


3. Ray Cooper

Věčně usměvavého a vždy s obrovským nasazením hrajícího Raye Coopera budou jistě znát nejen fanoušci Eltona Johna či Erica Claptona, které doprovází již celá léta. Jméno tohoto energického Angličana můžete nalézt i na nahrávkách Davida Gilmoura, Rogera Waterse, Art Garfunkela, George Harrisona, Carly Simon či slovutných Rolling Stones. Jenom jeho spolupráce s Eltonem Johnem čítá 31 studiových a 5 živých alb, podílel se na 6 filmových soundtracích a sám si dokonce v šesti filmech zahrál.

Ray Cooper ovládá hru na více jak pětadvacet rozličných bicích nástrojů a perkusí, velmi dobře zvládá i hru na klavír a některé strunné a dechové nástroje. Díky tomu patří k nejvyhledávanějším studiovým a koncertním hráčům. I přes svůj věk (ročník 1947) je stále hudebně velmi aktivní.

4. Mino Cinelu

Stejně jako předchozí tři chlapíci je francouzský perkusista Mino Cinelu v hudebním světě dnes již pojmem. Nejvýznamnější etapou jeho kariéry je bezesporu členství v proslulých Weather Report a také spolupráce s Milesem Davisem. A ani další muzikanti, se kterými spolupracoval či ještě stále spolupracuje, rozhodně nejsou bez zajímavosti. Patří sem například Sting, Andy Summers, Pat Metheny, Gil Evans, Kenny Baron, Kate Bush, Marcus Miller a celá řada dalších.

Vyjma zhruba 140 alb natočených ve spolupráci s nejrůznějšími umělci má Mino Cinelu na kontě i několik sólových alb a rovněž celou řadu hudebních cen.


5. Miloš Vacík

Za perkusisty ale nemusíme vyrážet jen do exotických zemí, ba ani za hranice naší vlasti. Řada vynikajících perkusistů totiž pochází i z našich luhů a hájů. Jedním z nejvýraznějších je pak určitě Miloš Vacík, který je znám především coby leader skupin Tam Tam Orchestra, Tam Tam Batucada a Sluneční orchestr. Jméno Miloše Vacíka ovšem dalece přesahuje naše hranice a je pravidelným účinkujícím na nejrůznějších etno-festivalech v Evropě i mimo ni. Etnickou hudbu studoval u nejlepších mistrů v tomto oboru na Kubě, v Brazílii, v Africe i v USA.

Je rovněž velmi vyhledávaným studiovým i koncertním hráčem a na domácí scéně spolupracoval, např. s kapelami Šum svistu, Laura a její tygři, Pražský výběr a mnoha dalšími. Vlastní rozsáhlou sbírku nejen perkusních nástrojů z celého světa a kromě hudby je i velice talentovaným a úspěšným výtvarníkem. Od roku 2004 vede první školu samby v Čechách.


6. Tokhi

Další výraznou postavou na domácí scéně v oblasti perkusí je bezesporu i Tokhi. A když se řekne Tokhi, musí se téměř jedním dechem dodat i Groove Army, což je Tokhiho hlavní projekt, se kterým ho můžete spatřit asi nejčastěji. Podobně jako Miloš Vacík Tokhi studoval hru na perkuse u těch nejlepších učitelů z USA, Afriky, Itálie, Dánska či z Německa a stejně podobně doprovází celou řadu hudebníků z naší scény, mj. Karla Gotta, Janu Koubkovou, Pavla Šporcla, Vlastu Redla či skupiny UDG a Laura a její tygři. Mezi jeho další výrazné aktivity patří pořádání DrumCircle, kde působí v roli tzv. facilitátora neboli jakéhosi moderátora skupinového bubnování, kde nejde ani tak o výuku, jako spíše o spontánní vyjádření jedince v kolektivu.

Tokhi je rovněž firemním hráčem několika výrobců hudebních nástrojů, např. Meinl, Mapex nebo Balbex.


7. Imran Musa Zangi

Dalšího význačného českého perkusistu (byť s poctivými íránskými kořeny) můžete kromě hudebních pódií možná trochu nečekaně potkat i během hledání očního lékaře. Imran Musa Zangi totiž kromě toho, že je špičkový hudebník, je i odborný lékař v oboru oftalmologie a optik. Ačkoliv se narodil v Íránu, od svých dvou let vyrůstal v Praze, kde se během studií začal aktivně zapojovat do muzikantského života.

Od roku 1980 koncertoval s rock'n'rollovým králem Mikim Volkem, aby se poté na pět let usadil v Horkém dechu Jany Koubkové. Dalším významným mezníkem v jeho hudební kariéře bylo dozajista působení v Yo Yo Bandu a hostování v kapelách -123 min. a Monkey Business. Dnes úspěšně kloubí své lékařské poslání s vášní pro hudbu a je členem tří vynikajících kapel: Rhythm Desperados, Petr Kroutil Orchestra a tria, kde působí spolu s Martinem Kratochvílem a Tonym Ackermanem.


Špičkových perkusistů bychom samozřejmě napříč světem našli ještě mnoho a nejednoho i u nás, ale snažil jsem se vybrat ty opravdu nejlepší nebo nejzajímavější a také mému hudebnímu srdci nejbližší. Jací jsou ti vaši?

Tagy top perkusisté Luis Conte tokhi Miloš Vacík Trilok Gurtu Mino Cinelu Ray Cooper Imran Musa Zangi

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY