Přejít k hlavnímu obsahu
Dvojice mezi patry klid na debutovém albu hledá únik z každodenních kruhů života. Pracují s folklorními samply, akustickou kytarou, ale i fieldrecordingem. | Foto: archiv mezi patra klid
Dvojice mezi patry klid na debutovém albu hledá únik z každodenních kruhů života. Pracuje s folklorními samply, akustickou kytarou, ale i fieldrecordingem. | Foto: archiv mezi patry klid
redakce -

Debut mezi patry klid srší radostí z objevování možností zvuku

Své debutové album vydala dvojice mezi patry klid. Jejich deska je jako společný deník dvou lidí, kteří v hudbě hledají únik z každodenních kruhů života. Kompozice a texty mapují různé životní fáze a zážitky, od surreálných snů přes optimistický nihilismus, deprese, frustrace z války, směšnost bytí až po radost a zamilovanost. Součástí alba je také singl Lojza Kotřábek. Ten se loni stal vítězným trackem výzvy Bastl Electronic Track pro začínající hudební producenty a producentky vyhlašovaný hudebními cenami Vinyla. Křty alba se chystají 3. května v Hradci Králové, 5. května v Praze a 7. května v Brně.

Hudebníci Matouš Pospíšil a Šimon Pacek se muzikantsky poznali v math-rockové kapele On the Roof. Od kytarové hudby postupem času odstoupili a začali se více zajímat o experimentální elektronickou a rapovou scénu. Základní pilíře a mantinely své budoucí tvorby si stanovili během dlouhých venkovních seancí za první vlny koronaviru. Na své eponymní desce zvukotvorným přístupem přetváří každodennost do barevných a vrstevnatých kompozic a příběhů.

Debut mezi patry klid srší radostí z objevování možností zvuku. „Pracujeme s folklorními samply, akustickou kytarou, ale i fieldrecordingem, který je všudypřítomný v každém beatu. Na desce jsme našli svůj jazyk, který jsme pojmenovali hyperfolk trap,“ říká Matouš Pospíšil. Ve své hudbě se totiž dvojice snaží kombinovat relativně nový směr hyperfolk, který na svém posledním albu definuje například producent Iglooghost, či Isama Zing na albu Blurry AF. „Tento žánr obohacujeme o progresivní trapovou, místy až hyperpopovou estetiku a dále hyperfolk, kromě folklorních motivů, rozšiřujeme o folkové písničkářství,“ upřesňuje Šimon Pacek.

Tracky na albu jsou rapové i zpívané, podle toho, jako to dvojice cítí. Samostatnou kapitolou jsou nápadité texty, o které se dělí oba protagonisté. „Utopím se ve ztraceným čase, až ho zkapalníš,“ deklamují v tracku jak had. „Mezi patry klid nic nejde vrátit zpět, chcem jen lepší budoucnost pro generaci Z,“ uzavírají v poslední skladbě děti a trap, kde hostuje spřízněné rapové duo LAOKOON.

Album mezi patry klid vyšlo digitálně 24. dubna 2024 a mezi patry klid si jej zprodukovali, nahráli a zmixovali sami. Pro finální master si pak zvolila zkušeného studiového zvukaře Tomáše Karáska ze studia gargle&expel. Za nás jedno z výrazných čerstvých jmen na domácí elektronické scéně, na které se vyplatí zaměřit.

Křty alba mezi patry klid

3. 5. Hradec Králové – Hradecká sýpka (+Laokoon, Blue Uandi)

5. 5. Praha – Bike Jesus (+ Aid Kid live, Sxilence)

7. 5. Brno – Kabinet Múz (Softspot) (+Kodiky, Milá)

Tagy Vinyla mezi patry klid

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY