Přejít k hlavnímu obsahu
David Gilmour v Pompejích, foto: Aerofilms.cz
David Gilmour v Pompejích, foto: Aerofilms.cz
Leon -

David Gilmour v Pompejích: monumentální koncert míří do kin

Legendární záznam koncertu Pink Floyd v Pompejích, který slavná britská kapela odehrála v říjnu 1971 bez přítomnosti publika, měl premiéru v září roku 1972. Přesně po pětačtyřiceti letech míří 13. září i do českých a slovenských kin další snímek spojující prostředí nejstaršího dochovaného amfiteátru světa s muzikou této artrockové ikony.

Bývalý floydovský kytarista, skladatel a zpěvák David Gilmour se s doprovodnou kapelou rozhodl v rámci loňského turné absolvovat v těchto antických kulisách dva koncerty. Výsledkem je filmový sestřih s názvem David Gilmour v Pompejích, kde zazní jak klasické hity Pink Floyd, tak i skladby z Gilmourových sólových alb.

„Nečekal jsem, že při návratu na tohle místo mě smete tak mohutná vlna emocí,“ říká jedenasedmdesátiletý Gilmour. „Bral jsem to čistě jako lokaci pro koncert, ale přímo tady jsem cítil, že je plné duchů. Z pradávné historie i těch mých osobních, současných,“ pokračuje a vzpomíná přitom na již zesnulého klávesistu Richarda Wrighta. Enigmatická skladba skupiny Pink Floyd s názvem Echoes, nesoucí Wrightův úchvatný tvůrčí i muzikantský rukopis, totiž po téměř půl století v Pompejích znovu nezazněla.

„Bylo by to krásné zahrát zde Echoes, ale bez Ricka to nejde. Naše souhra byla tak svébytná a nenapodobitelná,“ líčí Gilmour svůj vztah ke společnému dílu. Fanoušky Pink Floyd však přes palubu nehodil – na dvojkoncertu se blýskly jiné vybroušené klenoty jako The Great Gig In The Sky, Wish You Were Here, One Of These Days nebo Comfortably Numb.

Šlo vůbec o první rockové vystoupení s diváky přímo v aréně, které nejstarší římský amfitéatr loni v létě zažil. Scéně vévodí obří oválná obrazovka, na níž se střídají obrázky vytvořené přímo pro jednotlivé skladby a která vystřeluje laserové paprsky do nebeské klenby nad amfiteátrem.

Epickou audiovizuální show, která byla součástí turné nejnovějšího Gilmourova alba Rattle That Lock, uvedou 13. září pražské Bio Oko, Aero, Světozor, Bio Oko, Premiere Cinemas, celorepubliková síť CineStar nebo slovenský Cinemax. Přehled kin a další informace naleznete na webu www.vicnezfilm.cz.

Tagy hudební film David Gilmour Pink Floyd

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY