Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 27.08.2021 - 08:00

Čtyř a pětistrunné basy Spector řady Performer a Legend

Když ve druhé polovině sedmdesátých let uvedli Stuart Spector a Ned Steinberger na trh baskytaru NS-1, tak asi nikdo z nich netušil, že stojí u zrodu jednoho z etalonů moderního basového soundu. Za více než čtyřicetiletou existenci modelové řady Spector NS byla vyrobeno mnoho příbuzných verzí, počínaje unikátními custom speciály přes edice NS-2, USA Forte či Bolt, Euro Classic, LX, LT, LE, až po ekonomické, masověji dostupné nástroje. K těm posledně jmenovaným zástupcům produktových linií firmy Spector se řadí také kolekce Performer nebo basy ze sérií Legend Standard a Legend Neck-Thru.

Čtyř a pětistrunné baskytary Spector Performer 4/5 disponují typicky tvarovaným korpusem z mahagonu nato, který má oproti výrazně dražším kolekcím USA či Euro ostřeji frézované hrany. Šroubovaný krk je lepen ze tří kusů javoru, pro stavbu hmatníku byl použit eben amara o radiusu 16 palců, osazený 24 jumbo pražci a grafitovým ořechem (4 – 40 mm, 5 – 44.5 mm). Menzura činí klasických 34 palců respektive 35 palců u „pětky“. Performer 4 nabízí dva singly typu P/J, Performer 5 využívá dvojici pasivních soapbar humbuckerů Spector Designed a ovládání sestává ze samostatných hlasitostí a tónových clon.

Varianty Spector Legend 4/5 Standard disponují tělem z lehkého jasanu krytého javorovým topem s plamínkovou kresbou, krk lepený ze tří kusů javoru proložených dvěma pláty z odolného padauku je opět uchycen pomocí vrutů, specifikace hmatníku a jeho součástí je obdobná jako u nástrojů Performer. Struny kotví ve spolehlivé kobylce Hi-Mass a dva firemní humbuckery nebo sigle coily P/J jsou tentokrát napojeny na aktivní okruh s dvoupásmovými korekcemi se zdvihem +- 12 dB.

O poznání vyšší nároky splňují nástroje Legend 4/5 Neck-Thru, čemuž odpovídá průchozí krk ze tří javorových přířezů, k němuž jsou připojena javorová korpusová křídla a přední deska z výběrového obláčkového javoru. Hmatník ze dřeva pau ferro nese kromě 24 silných pražců také mosazný ořech přispívající k lepší rezonanci a brilantnímu zvuku prázdných strun.

Jednocívkové snímače 4P/J-HC či humbuckery DCB 5 dodala prestižní americká značka Aguilar, z jejíž dílen pochází i lety prověřená aktivní elektronika OPB-2. Kobylka Hi-Mass má uzamykatelný systém a podobně jako u ostatních sérií najdeme na hlavici subtilnější strojky opatřené tzv. Y-rondely. Hardware má černou povrchovou úpravu.

Česká cena čtyřstrunného provedení Spector Performer 4, dodávaného v barvách Solid Black, Metallic Blue, Metallic Red a Solid White, byla nastavena na cca 11100 Kč, „pětková“ varianta Performer 5 s identickými odstíny vyjde na cca 12400 Kč. Legend 4 Standard v transparentních lacích Tobacco Sunburst, Blue Stain, Black Stain, Black Cherry High Gloss je k dispozici za cca 15300 Kč a pětistrunný Legend Standard 5 nese cenovku 16300 Kč.

Luxusněji pojatý Spector Legend 4 Neck-Thru v decentním laku Walnut Stain Matte nebo výraznějším provedení Faded Blue Gloss lze pořídit za cenu pohybující se pod hranicí 39000 Kč. Série Performer je vyráběna v indonéské pobočce, produkci nástrojů Legend Standard obstarává korejská továrna.

Tagy Spector Spector Performer Spector řady Legend Standard Spector Legend Neck-Thru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY