Přejít k hlavnímu obsahu
V dnešním díle seriálu Cesta k desce nabízím svou zkušenost ze všech těch „tejků“, „desek“ a „toček“. Základem je trojúhleník čas, soustředění, výkon. | Foto: Tucker Bodine (flickr)
V dnešním díle seriálu Cesta k desce nabízím svou zkušenost ze všech těch „tejků“, „desek“ a „toček“. Základem je trojúhleník čas, soustředění, výkon. | Foto: Tucker Bodine (flickr)
Jan Sládek -

Cesta k desce #7: Jak se chovat ve studiu

Každá deska je jiná – to platí o všech mých deskách, patrně to platí o těch, které máte hotové vy a zcela jistě to platí o všech, které ještě já i vy natočíme. V tomto seriálu se podělím o zkušenosti se svými deskami – your mileage may vary. Studio je pracovní prostředí. To jest, jde o čas, soustředění a výkon. A pokud je u toho sranda, je to úplně nejlepší.

Studio je aplikovaná psychologie, to vám řekne každý trochu zkušenější zvukař. Jenže na rozdíl od psychologie tady neexistují žádné příručky. V dnešním díle seriálu Cesta k desce nabízím svou zkušenost ze všech těch „tejků“, „desek“ a „toček“. Základem je trojúhleník čas, soustředění, výkon. Podrobnosti najdete ve videu, na úvod si shrneme jen to nejduležitější.

1. Když nejste potřeba, jděte jinam

Myslíte si, že se jen díváte na mobil? Že jen rychle kolegovi ukážete vtípek nebo tak? I když jde práce od ruky, prostě to ruší. A to nemluvím o tom, když to nejde. Pak prostě dřete x-tou verzi sóla a za sklem se někdo směje. Pochopitelně asi nějakému vtipu... nebo možná vám? Nebo čemu? Na to ani nechcete myslet. Je fajn za sklem vidět třeba jen jednoho člověka, který se vám ale stopro věnuje.

2. Hlídejte si poslech

Nestyďte se poprosit o více kytar a méně basy. To je dobře investovaný čas! Nejde jen o poměry, ale hlavně (a to máte většinou pod kontrolou vy) o hlasitost. Nastavte si ji – a rovnou o trochu uberte. Čas tady jde proti vám, dvě hodiny zdánlivě normální hlasitosti ve sluchátkách dokáží pěkně unavit. Já vím, že louder is better, ale uši máte jen jedny a vydrží méně, než si myslíte.

3. Buďte přemilí

Nikdo, slovy N-I-K-D-O, není zvědavý na nějakou vaši negativitu. Chce kolega něco podat? Pomožte. Někdo vás poprosí, jestli byste nemohli udělat čaj? Udělejte ho. Kytarista se trápí (protože se nepřipravil)? Neříkejte to a třeba aplikujte bod číslo 1. Budete mít dost času vyříkat si to jindy. Pokud nemáte, jak mu pomoci, radši opusťte studio – na některá trápení člověk nepotřebuje obecenstvo.

Více ve videu:

Tagy Cesta k desce studio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY