Přejít k hlavnímu obsahu
S malým budgetem je lepší udělat dva tři songy než jednu desku. Hlavně ať vás hraní baví! | Ilustrační foto: Jan Nožička
S malým budgetem je lepší udělat dva tři songy než jednu desku. Hlavně ať vás hraní baví! | Ilustrační foto: Jan Nožička
Jan Sládek -

Cesta k desce #1: EP, singl, nebo něco víc?

Kdy je dobré nahrát jen singl a kdy je ten pravý čas na EP nebo rovnou na celou desku? Vždy záleží na vás. Musíte jen vědět, co přesně chcete a na co máte. Pokaždé máte jiná východiska a každá deska je jiná – to platí o všech mých deskách, patrně to platí o těch, které máte hotové vy a zcela jistě to platí o všech, které ještě já i vy natočíme. V tomto seriálu se podělím o zkušenosti se svými deskami – your mileage may vary.

K otázce v titulku: když jsem dělal desku Pohřební kapely Hyenismus Unlimited, měli jsme už publikum a od poslední desky už uběhlo sedm let. Takže bylo logické natočit hned celou desku. Naopak když jsem dělal první desku s Tomášem Průšou, šli jsme cestou EP, ze kterého šly singly. Deska Černá a bílá  přibyla až letos. A s jednou úplně novou kapelou jsme připravili rovnou celé pestré EP, kde jsme však ještě tak trochu hledali ten pravý výraz kapely.  Co je tedy při volbě formátu pro vaši hudbu dobré zvážit?

1. Pozornost publika

Pokud musíte teprve získávat pozornost početnějšího publika, pak je málo pravděpodobné dostat mezi lidi celou desku. Zkuste pro začátek vypustit do světa nejdřív singl nebo EP.

2. Algo na sociálních sítích

Model „hraní hodně klubů a pak pozornost na sockách“ je over. Dneska je to spíš naopak – nejdřív je dobré získat pozornost na sítích a pak možná budou koncerty. Pokud už nejste viditelní, nemáte šanci algo samotným hraním porazit.

3. Peníze

Nahrát desku stojí peníze a potom ji propagovat stojí ještě víc peněz. S malým budgetem je lepší udělat dva tři songy než jednu desku, kterou si poslechnou naše drahé polovičky, rodiče a někde možná i děti.

Další tipy najdete v následujícím videu:

Ať vás hraní baví!

Tagy Cesta k desce vzdělání Desatero muzikanta

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY