Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Carl Martin Panama: nadupaná „plexina“ v krabičce

V oficiální evropské distribuci by se měl konečně objevit nový overdrive Panama, který dánská značka Carl Martin poprvé představila začátkem února. Podobně jako dvojice předchozích verzí s označením PlexiTone přináší Panama, patřící do designově inovované efektové řady Vintage, zvuk vycházející ze starého Marshallu Super Lead. Na rozdíl od klasického aparátu nabízí novinka větší rozsah gainu s lehce výraznější komprimací.

Nápis „British Hot Modded OD“ na šedě lakovaném šasi jasně naznačuje, že obvod je oproti standardnímu Super Leadu schopen poskytnout modernější agresivní zkreslení s dlouhým sustainem, kterého je v případě zmíněného zesilovače možno dosáhnout pouze předřazením boosteru nebo jiného typu „nakopávadla“.

Kromě tradičních ovladačů, sestávajících z potenciometrů hlasitosti, gainu a citlivě kalibrované tónové clony, integroval výrobce do efektu také speciální okruh s přiřazeným knoflíkem Damping posunujícím možnosti tohoto analogového overdrivu o další krok vpřed.

Při otáčení potenciometru směrem k vyšším hodnotám dostává zkreslení jasnější kontury, transparentnější přednes a vyšší průraznost. Otáčením proti směru hodinových ručiček nabírá tón silnější objem s hutnými středy a zároveň narůstá dynamická odezva basových pásem.

Efekt o rozměrech 112 x 60 x 47 mm je vybaven nášlapným footswitchem zapojeným v režimu true bypass a přísun energie obstarává 9V DC adapter. Napájecí vstupní zdířka na čelní straně šasi je napojena na konvertor převádějící napětí z 9 na 12 V, což efektu dodává lepší dynamické vlastnosti a pevnější zvuk, který se lépe prosazuje v mixu kapely.

Cena overdrivu Carl Martin Panama, jehož název s největší pravděpodobností odkazuje na stejnojmennou skladbu kapely Van Halen z alba 1984, kde kytarista Eddie Van Halen použil svůj oblíbený Marshall Super Lead, by se měla pohybovat okolo 180 eur.

Tagy Carl Martin Carl Martin Panama

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY