Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 11.07.2019 - 00:01

Carl Martin Panama: nadupaná „plexina“ v krabičce

V oficiální evropské distribuci by se měl konečně objevit nový overdrive Panama, který dánská značka Carl Martin poprvé představila začátkem února. Podobně jako dvojice předchozích verzí s označením PlexiTone přináší Panama, patřící do designově inovované efektové řady Vintage, zvuk vycházející ze starého Marshallu Super Lead. Na rozdíl od klasického aparátu nabízí novinka větší rozsah gainu s lehce výraznější komprimací.

Nápis „British Hot Modded OD“ na šedě lakovaném šasi jasně naznačuje, že obvod je oproti standardnímu Super Leadu schopen poskytnout modernější agresivní zkreslení s dlouhým sustainem, kterého je v případě zmíněného zesilovače možno dosáhnout pouze předřazením boosteru nebo jiného typu „nakopávadla“.

Kromě tradičních ovladačů, sestávajících z potenciometrů hlasitosti, gainu a citlivě kalibrované tónové clony, integroval výrobce do efektu také speciální okruh s přiřazeným knoflíkem Damping posunujícím možnosti tohoto analogového overdrivu o další krok vpřed.

Při otáčení potenciometru směrem k vyšším hodnotám dostává zkreslení jasnější kontury, transparentnější přednes a vyšší průraznost. Otáčením proti směru hodinových ručiček nabírá tón silnější objem s hutnými středy a zároveň narůstá dynamická odezva basových pásem.

Efekt o rozměrech 112 x 60 x 47 mm je vybaven nášlapným footswitchem zapojeným v režimu true bypass a přísun energie obstarává 9V DC adapter. Napájecí vstupní zdířka na čelní straně šasi je napojena na konvertor převádějící napětí z 9 na 12 V, což efektu dodává lepší dynamické vlastnosti a pevnější zvuk, který se lépe prosazuje v mixu kapely.

Cena overdrivu Carl Martin Panama, jehož název s největší pravděpodobností odkazuje na stejnojmennou skladbu kapely Van Halen z alba 1984, kde kytarista Eddie Van Halen použil svůj oblíbený Marshall Super Lead, by se měla pohybovat okolo 180 eur.

Tagy Carl Martin Carl Martin Panama
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY