Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Carl Martin Octa-switch MK3 aneb konec stepování

Před krátkým časem se mi do rukou dostal nový programovatelný kontroler Octa-switch MK3 z dílny renomovaného výrobce efektů, zesilovačů a dalšího hudebního příslušenství, dánské firmy Carl Martin. Celková koncepce tohoto zařízení mi přišla natolik sympatická, že jsem se rozhodl možnosti Octa-switche prozkoumat trochu podrobněji a o své postřehy se s vámi podělit v následujícím testu.

Novinka s příjemnými rozměry 311 x 155 x 65 mm a hmotností pouhých 1.6 kg disponuje osmi nízko impedančními true bypass smyčkami, spínačem bufferu (500k Ohm), dvojicí externích výstupů, robustním šasi z ohýbané oceli a především přehledným a rychlým ovládáním.

Hlavní panel modelu MK3 je osazen devíti footswitchi - osm z nich je určeno pro aktivaci samotných efektů zapojených do jednotlivých smyček nebo jejich libovolných kombinací a levým přepínačem Bypass vyřadíme celý řetězec krabiček ze signálové cesty.

Veškeré konektory jsou umístěny na čelní straně Octa-switche, počínaje nástrojovým vstupem, přepínačem mezi čistým a bufferovaným vstupem, 8 x sendem a 8 x returnem (poslední smyčka má stereo return), levým a pravým hlavním výstupem až po dvojici výstupů pro externí zařízení. Kontroler je možno napájet 9V adapterem nebo dvojicí 9V baterií.

Samotné programování různých kombinací efektů je velmi intuitivní - nad každým switchem se nachází osm tahových minipřepínačů DIP, kterými volíme čísla smyček, jež budou uloženy pod daným nášlapným spínačem. Každý footswitch i smyčka jsou vybaveny diodou, takže v jakýkoliv okamžik máte jasný přehled nejen o zvoleném presetu, ale i o efektech, které jej tvoří.

Například ve smyčce č. 1 mám zapojen kompresor, ve sm. 2 overdrive, 3 distorion, 4 phaser, 5 flanger, 6 chorus, 7 delay a v č. 8 reverb. Pokud budu chtít do presetu 1 uložit kompresor, overdrive, chorus a delay, tak na DIP panelu u footswitche 1 přepnu do polohy On miniswitche č. 1, 2, 6 a 7. To je vše. Po zmáčknutí prvního footswitche se nyní rovnou aktivuje vybraná čtveřice efektů. Nic neukládáte, nic dalšího nenastavujete - elegantní, jednoduché a praktické.

Do presetu můžeme obdobným způsobem nakonfigurovat také dva externí výstupy, které lze použít např. pro přepínání kanálů zesilovače. Pokud chcete použít tiché ladění, stačí zapojit samotnou ladičku do sendu libovolné smyčky (bez propojeného returnu) a její číslo přiřadit k footswitchi. Po jeho aktivaci prochází signál pouze do tuneru a můžete nerušeně ladit.Musím uznat, že dobrá pověst předcházející značku Carl Martin nelhala - veškeré funkce, včetně stereo zapojení do dvou zesilovačů nebo odbočení části smyček do efektové smyčky aparátu společně se souběžným přepínáním jeho kanálů, fungovaly bezchybně. Jacky propojovacích kabelů pevně seděly v konektorech a ani při razantnějšímu pohybu šňůr nedocházelo k nežádoucímu chrastění nebo výpadkům signálu.

Snad jediné mínus týkající se konektivity je dle mého absence samostatných stereo výstupů u osmé smyčky. Výstup v podobě jednoho jacku nás v případě využití stereo efektu nutí k pořízení tzv. Y kabelu (1x stereo jack/2x mono jack, stínění plus 2 žíly).

Výbornou vychytávkou je možnost aktivace vstupního bufferu, což ocení především hráči používající dlouhé kabely a pasivní snímače. Během přepínání nášlapných i DIP switchů se neozývaly žádné rušivé lupance a nepozoroval jsem ani nárůst šumu. Nastavování a zařazování jednotlivých efektů do presetové skupiny je otázkou pár sekund a mně osobně tento systém maximálně vyhovoval.

Plusy:

programovatelné presety
intuitivní ovládání
odolná konstrukce
true bypass a tichý chod
přepínatelný buffer
externí výstupy
rozměry

Mínusy:

společný stereo jack u osmé smyčky

Carl Martin Octa-switch MK3 je profesionální multifunkční kontroler postavený z kvalitních komponent. Množstvím volitelných presetů a několika dalšími praktickými funkcemi by měl uspokojit nároky většiny hráčů používajících analogové krabičky a navíc nezabere příliš mnoho místa v pedalboardu. Na českém trhu se jeho cena pohybuje pod částkou 10 000 Kč. Pokud už vás nebaví stepovat po pedalboardu a místo kontrolování efektů si chcete užít hraní, tak zkuste novinku od Carl Martin.

Tagy Carl Martin

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY