Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - Út, 07.06.2022 - 15:00

Bubeník Martin Vajgl má novou knihu Rytmy a breaky, pokřtí ji na Festiwallu

Materiálů pro výuku bicích nástrojů existuje celá řada, ale téměř žádný se nevěnuje způsobu stavby doprovodů, breaků a fillů. Tomu, jak dokázat rytmy ozvláštnit a jak si vytvořit smysl pro zajímavý doprovod. Učebnice Martina Vajgla nazvaná Rytmy a breaky pro bicí soupravu řeší zmíněné věci od základu a v edici Frontmana právě vychází. Autor ji pokřtí v září na Festiwallu v pražských Modřanech.

Začátek bude pro mnohé z vás velmi lehký. Jak ale říká Martin Vajgl: „Doporučuji zahrát si poctivě i tato úvodní cvičení a dodržet i dále v učebnici opravdu všechny uvedené postupy, zejména hraní verzí od levé ruky. Je to skvělá metoda pro získání koordinační nezávislosti. Důležitá je zvuková preciznost.“

Jak dále autor v knize říká, zkuste docílit stejného zvuku soupravy při hraní verzí hi-hat a malého bubnu „křížem“ i „rovnoběžně“. Sluchově by nemělo být poznat, že jste ruce prohodili. Pokud budete mít s kterýmkoli příkladem potíže, hrajte si dokola v repetici jen toto konkrétní místo a od velmi pomalého tempa. V případě cvičení, která jsou pro vás od začátku snadná, zkoušejte hrát za sebou více příkladů propojeně a zvedejte tempovou hranici na maximální rychlost. Z těchto důvodů také Martin v knize nikdy neuvádí konkrétní údaj BPM. Žádoucí je procvičovat příklady v co nejrůznějších tempech.

Všechna cvičení, o kterých se Martin domnívá, že by to mohlo pomoci objasnit jejich provedení, natočil jako videa. Načtěte si je pomocí tohoto QR kódu, nebo si je vyhledejte pod tímto odkazem.

Martin Vajgl svou novou knihu Rytmy a breaky pro bicí soupravu pokřtí v září na Festiwallu v Modřanech. Tento unikátní event propojí koncerty tuzemských i mezinárodních hvězd jako Dirty Loops nebo Haydamaky, veletrh hudebního vybavení, workshopy, panelové diskuze a výstavy s hudební tematikou. I letos je ale Festiwall především setkáním všech hudebních fanoušků, amatérů i profesionálů nejen na české scéně. Po dvouleté odmlce vás zveme 9. až 11. září do modřanské prodejny Kytary.cz v Praze také na panelové diskuze Frontman Live, o nichž vám už brzy řekneme víc.

Tagy Festiwall Martin Vajgl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY