Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 05.02.2022 - 08:00

Bruce Springsteen a jeho letitý Fender „Born To Run“ Telecaster

Hostem jednoho z loňských dílů pořadu The Late Show with Steven Colbert z produkce společnosti CBS byl zpěvák, skladatel a kytarista Bruce Springsteen, který si do televizního studia přinesl svůj letitý Telecaster, jenž byl po dlouhou dobu pevnou součástí Springsteenova studiového i pódiového gearu. Nástroj s přezdívkou Born To Run je sice označován jako Telecaster, ale jedná se o exemplář, který má krk ze starého Esquieru. Springsteen si „vintage hybrid“ pořídil v roce 1973, tedy v době, kdy vydal své debutové album Greetings From Asbury Park.

Častým používáním notně opotřebený nástroj se poté objevil na obalech alb Born to Run (1975), Live 1975-1985 a Wrecking Ball (2012). Kytara s tělem z bahenního jasanu a javorovým krkem, vyrobeným pravděpodobně v roce 1957, původně patřila nahrávací společnosti a s tímto faktem je spojena také předchozí, trochu bizarní modifikace, související se způsobem finančního ohodnocování tehdejších studiových muzikantů.

Nástroj dostal čtveřici snímačů s individuálními výstupy, z nichž každý se připojoval do samostatného kanálu na nahrávacím pultu. S takto upraveným Fenderem mohl studiový hráč inkasovat čtyřnásobek tabulkového platu za zahrání čtyř zvukově mírně odlišných verzí téhož kytarového sóla.

Pro dodatečné snímače a další elektroniku ale musel být vyfrézován větší otvor pod černým pickguardem. Chybějící část jasanového masivu ovšem měla nezamýšlený vedlejší efekt – už tak lehká kytara se stala po pozdějším odstranění modifikace skutečně lehoučkou a tím pádem se dokonale hodila na tříhodinové koncertní maratony s E Street Bandem.

„Na tuhle kytaru hraju už padesát let. Koupil jsem ji, když mi bylo 22 let, za 185 dolarů v Belmaru v New Jersey od skvělého kytaráře jménem Phil Petillo, a od té doby ji mám,“ říká Springsteen. V průběhu let Petillo Telecaster ve své sklepní dílně v New Jersey značně upravil, instaloval patentované trojúhelníkové pražce Precision, vyměnil snímače a kytaru opatřil nerezovým a titanovým hardwarem a silikonovým těsněním, aby se pot vyloučený při pódiových show nedostal do elektroniky. „Dalo by se na ni hrát snad i pod vodou,“ vysvětlil Petillo v rozhovoru z roku 1984.

Bruce hrál na kytaru prakticky při každém koncertě až do roku 2005, kdy se ukázalo, že kytara je už natolik opotřebovaná, že by už nemusela vydržet další náročné turné. Cenu tohoto kousku odhadla pojišťovna na cca 5 milionů dolarů. „Stále je mezi všemi mými kytarami jedinečná tím, jak zní,“ okomentoval Springsteen tento nástroj v jednom ze starších interview. „Když si ji nasadím, nemám pocit, že mám na sobě kytaru. Je to taková moje nedílná součást." Poslední přiložené video demonstruje Springsteena s jeho dalším oblíbeným Telecasterem, osazeným dvojicí minihumbuckerů, který je v koncertním setlistu často využíván v megahitu Born In The USA.

Tagy Bruce Springsteen Fender „Born To Run“ Telecaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY