Přejít k hlavnímu obsahu
Shakira mezi lety 2012-2014 přes Maltu vyvedla třicet milionů dolarů, které inkasovala za autorská práva. | Foto: GeriShakSpain
Shakira mezi lety 2012-2014 přes Maltu vyvedla třicet milionů dolarů, které inkasovala za autorská práva. | Foto: GeriShakSpain
Jan Hamerský -

Boky a můj účetní nelžou. O Shakiře píší Pandora Papers

V Pandora Papers se objevil kdekdo, namátkou Tony Blair, prezident Keni, ázerbájdžánský klan Alijevů nebo dosluhující český miliardář a premiér. Mezi prominenty, kteří se vyhýbají placení daní, ale nejsou jen dobráci, u kterých to člověk tak nějak čeká. Tunu másla na hlavě mají i jinak celkem oblíbení lidé, Ringo Starr, Julio Iglesias nebo Shakira. A taky šáša Krusty.

Například Ringo Starr si údajně uložil peníze na Bahamách do dvou společností, přes které pak skupoval nemovitosti mj. v Los Angeles, a v Panamě v nejméně pěti trustech. Tři z nich by vyplatily jeho děti v případě jeho smrti, do dalších se koncentrují příjmy z jeho vystoupení a poskytnutých licencí. Na všetečné otázky novinářů neodpovídá.

Daleko barvitější účetnictví má původem kolumbijská zpěvačka. O Shakiře už před čtyřmi psal španělský list El Confidencial. Podle něj mezi lety 2012 až 2014 přes Maltu vyvedla třicet milionů dolarů, které inkasovala za autorská práva. Z této sumy na konci letošního července španělský soud uznal žalobě asi polovinu, 16,4 milionu dolarů, a zpěvačku si pozval k soudnímu jednání. Její zástupci nicméně dál trvají na verzi, že žila hlavně na Bahamách a skoro vůbec ve Španělsku, kde byla hlášena jako daňový poplatník. Jak je potom možné, že tam byla přes půl roku k vidění s manželem, obráncem FC Barcelony Gerardem Piqué, a dětmi? Než tohle vysvětlila, už se o Shakiře psalo zas, tentokrát v Pandora Papers.

Řeší se zakládací listiny tři offshorů na Panenských ostrovech (2019). Její zástupci dokumenty zlehčují. Podle nich na konci data vročení není devatenáctka, ale devítka. Jsou to prý přílohy žádosti o zrušení jedné z jejích starších firem. Vtipné je, že touhle obezličkou si může spíš uškodit, protože odvádí pozornost pro ni ne právě výhodným směrem. Tehdy ještě žila se synem a hlavním poradcem vyhlášeného korupčníka, argentinského prezidenta Fernanda de la Rúa (1999-2001).

Samozřejmě nad tím vším můžeme pokrčit rameny. Založit offshore je snadné, poměrně levné a málokdy trestné. Stačí si najmout diskrétního prostředníka, který v „anonymním režimu“ založí a zapíše společnost v zemi s velmi nízkými nebo nulovými daněmi a právem tajit skutečného vlastníka. A potom  proč je vůbec kasírovat? Protože jsou slavní a úspěšní?

Předně, zas o tolik by nepřišli. Starrův majetek se odhaduje na 400 milionů dolarů. I takový žralok, jakým byl před dvaceti lety Bill Gates, si dnes stěžuje, že vydělává, i když nechce. Co kdyby využili šance ukázat neokázalým způsobem, že jsou skuteční filantropové? Konečně, z čeho se asi tak zatáhne sekyra po Covidu? Z toho, co jsme za poslední rok a půl vydělali po koncertech?

Tagy The Beatles Shakira Pandora Papers

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY