Přejít k hlavnímu obsahu
Bude určitě zajímavé sledovat, jak si umělá inteligence poradí se záznamy bídné koncertní kvality ze 60. a 70. let i u jiných kapel. | Foto: picryl
Bude určitě zajímavé sledovat, jak si umělá inteligence poradí se záznamy bídné koncertní kvality ze 60. a 70. let i u jiných kapel. | Foto: picryl
Martin Hošna -

Beatles se loučí se světem pomocí umělé inteligence

Ani po padesáti letech si Beatles nedají pokoj a čeří hudební vody „novou“, dosud nevydanou písní. Ze singlu Now And Then se stala senzace, byť o beatlemánii se již mluvit rozhodně nedá.

Znějí z nahrávky opravdu Beatles, nebo ne? Otázka, na kterou je nelehké odpovědět. I skladby Free As Bird či Real Love, získané od Lennonovy družky Yoko Ono a vydané na Anthology v devadesátých letech, měly punc nostalgie, v níž dominoval hlavně Johnův zpěv s doprovodem zbytkem přeživších členů. Ať tak, či onak, skladba Now And Then určitě předčí své předchůdce svou emocionální hloubkou, ale i vypiplanou produkcí, která ukazuje, jak daleko se dostala technika za další čtvrt století.  

Aktuální singl Now And Then se skupina rozhodla schovat do šuplíku kvůli jeho špatné demo kvalitě. Vychází až nyní, kdy technika dokáže zázraky, a velkou roli v ní hraje nejen umělá inteligence AI, ale i režisér románové trilogie Pán Prstenů Peter Jackson, který stojí za dokumentárním filmem Get Back. Ten dokázal izolovat Lennonův vokál natolik, aby se zbytek členů mohl plnohodnotně zapojit do tvůrčího procesu. V písni zní i rytmická kytara zesnulého George Harrisona, byť zrovna on byl silně proti, aby se Beatles skladbou vůbec zabývali; považoval ji za zcela hrubý náčrt bez nápadu.

Přesto je píseň nádhernou ukázkou Lennonova komponování. Svěže zní posmutnělý text o odcházení („Vím, že je to pravda, je to všechno kvůli tobě“), evokující raný materiál Beatles. Z hlubin času zní klavírní power akordy jako v šedesátkách, brnkající akustika, doprovodná orchestrace v duchu Eleanor Rigby, slide kytara, na kterou ale hraje McCartney, čitelná basová linka i typická beatlesovská tříhlasá harmonie, v níž prim drží John Lennon a zakrývá dostatečně Paulův vokál, na němž je již znát únava osmdesátiletého muže.

Přestože píseň prošla proměnou v horizontu dlouhých 45 let, ukazuje Beatles jako bezprecedentně nejlepší studiovou kapelu, která z každé své skladby dokázala vytěžit maximum. Now And Then má navíc i šťastný konec: ukazuje Paula, Ringa, George a Johna jako přátelé a ne rozhádanou čtveřici, o jejichž neshodách byly již popsány stohy papíru.

Co na nahrávce oceníte jako muzikanti?

Ošetření od AI dostaly i populární kolekce písní 1962–1966 a 1967–1970, fanoušci Beatles tak mohou opět nakupovat „červené a modré“ vinyly s jejich největšími hity, přestože nová podoba není nijak zřetelná a je spíše zbytečná, ne ovšem z pohledu marketingu. Bude určitě zajímavé sledovat, jak si umělá inteligence (díky technice úplného oddělení nástrojů a vokálů) poradí se záznamy bídné koncertní kvality ze 60. a 70. let, jež v katalogu nemají jen Beatles, ale i další legendy, jako třeba Pink Floyd.

The Beatles – Now And Then album cover

The Beatles – Now And Then

Calderstone Productions, 00:06:31

rock/pop

80 %

Tagy The Beatles Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY