Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - Út, 08.10.2019 - 14:00

Bluesman: do kin jde film pro milovníky kytar a blues

Billy Gibbons, Jeff Beck nebo Eric Clapton mají jedno společné: elektrické kytary od českého výrobce Petera Jurkoviče. Na motivy jeho příběhu vznikl film Bluesman, který mj. dokazuje, že blues je nejen hudebním, ale i životním stylem. Do distribuce jde už ve čtvrtek 10. října.

Elektrické kytary byly v době socialistického Československa úzkoprofilové zboží, a když je nešlo za železnou oponou koupit, bylo třeba si je vyrobit. Peter Jurkovič (1951-2015) svým téměř vědeckým přístupem dosáhl v tomto oboru jedinečnosti. Většina z jeho výroby skončila v rukou českých hudebníků, baskytaristu Vladimíra „Gumu“ Kulhánka nebo Janka Ledeckého nevyjímaje. Kytary vyrobené ve spolupráci s výtvarníkem a designérem Stefanem Milkovem objevila na přelomu tisíciletí i řada velkých světových kytaristů.

Peter Jurkovič ovšem nebyl pouze výrobce kytar, ale také výrazný autor hudby i textů pro kapely Bluesberry, Tucet, Žáha, Jurkovič & Motion Food a další. Dokument o jeho cestě k dokonalé kytaře, ale i o atmosféře osmdesátých a devadesátých let natočil jako svůj debut režisér a producent Michal Rákosník, s nímž připravujeme také rozhovor.

„Chtěli jsme filmem přiblížit nezapomenutelnou osobnost Petera Jurkoviče, připomenout jeho skvělé kytary, kterých vyrobil zhruba tisíc a ukázat, jak se jeho životní pohled odrážel i v jeho práci. Měli jsme poměrně hodně archivních materiálů, na kterých Peter sám vypráví nejen o výrobě kytar, takže jsme mohli krásně zrekonstruovat jeho příběh,“ uvádí režisér Michal Rákosník.

„Blues je jasný, ale neuchopitelný pocit,“ říká ve filmu Ivan Hlas, a své životní blues, ke kterému neodmyslitelně patří kytara, zde mimo Petera Jurkoviče vypráví i Stefan Milkov, Billy F. Gibbons, Petar Introvič, Norbi Kovács, Marek Hlavica, Janek Ledecký a další Jurkovičovi spolupracovníci, přátelé a rodina.

Film Bluesman měl oficiální premiéru 19. září v Lucerně. Aktuálně je těsně před vypuknutím menšího turné. Pražské Kino Pilotů uvede film poprvé 10. října od 19 hodin. Následovat bude koncert v Café V Lese. Za tento počin jednoznačně palec nahoru.

Podrobnosti najdete na stránkách filmu www.bluesmanfilm.cz.

Tagy hudební film Bluesman Peter Jurkovič

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY