Přejít k hlavnímu obsahu
Charlie Benante | Foto: Wikipedie
Charlie Benante | Foto: Wikipedie
Martin Hošna -

Benanteho coververze jsou správnou hudební taškařicí

Koho může zajímat sólová deska bubeníka, která je navíc plné coververzí? Pokud se dotyčný nejmenuje Charlie Benante, může skutečně hrozit, že výsledná práce bude zabírat jen místo na hard disku. Mozek kapely Anthrax ale již několikrát v minulosti ukázal, že přetavit originály do vlastního energického aranžmá umí jako málokdo.

V minulosti se Anthrax pouštěli do odvážných coververzí. Vzpomeneme-li na Attack Of The Killer B´s, kde si thrashmetalová stálice vyzkoušela na tehdejší poměry kontroverzní spolupráci s Public Enemy a dala základy směru rapmetal, nebo i na další desky (spíše komerční propadáky) devadesátek, nad nimiž oddaní fanoušci nevěřícně kroutili hlavami.

Je otázkou, do jaké míry ovlivňoval Charlie Benante hudební putování domovské kapely, která se nakonec v poslední dekádě vrátila ke svému starobylému zvuku. Každopádně Silver Linings, které vzniklo spontánně díky koronavirové pandemii, ukazuje Charlieho široký hudební rozhled. Sbírka písní zahrnuje kousky od hip hopu, trip hopu, elektropopu, funku, pochopitelně ale i hard rocku a metalu s řadou hostujících muzikantů/kamarádů, kteří dodali skladbám slušný drive.

Jak sám Charlie vysvětluje, pandemie uzavřela svět, zcela zavřela vrátka hudebnímu průmyslu. A tak na začátku začala čilá komunikace mezi ním, kytaristou Alexem Skolnickem (Testament) a basistou Ra Diazem (Suicidal Tendencies), která vyústila ve vtipná videa s covery od Rush. Posílen vlastní kreativitou se poté rozjela spolupráce v podobném duchu i s Markem Oseguedem (Death Angel) a vznikla upřímná parafráze City Of Blinding Lights, novější to materiál U2, z níž ale po poslechu naskakuje husí kůže. Další nostalgická klasika Rhiannon je poctou Fleetwood Mac a jen ukazuje schopnost metalových matadorů uchopit píseň co nejpřímočařeji. Pocta Kiss v podobě Mr. Speed a All The Way tu je předvídatelná, příjemně autentická. Charlie navázal vtipně i na crossover, který si vyzkoušeli Anthrax v osmdesátkách. Archaické medley Run DMC vzpomene na Bring the Noise metalovým groove a všude přítomnými sóly, provokace Bad Guy (Billie Eilish) je vydařenou taškařicí, v níž prim hraje funky baskytara Ra Diaze, zvláštní pozornost si zaslouží rockově smyslná Teardrop (původně Massive Attack), založená na vokálu Carly Harvey, mimo jiné Benanteho přítelkyně a členka kapely Butcher Babies.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Charlie Benante již v minulosti ukázal, že si umí vybírat repertoár neobvyklých kapel, jimž umí dodat vlastní drive a šťávu. Sledovat práci thrashmetalových či funkmetalových mistrů, jak předělávají po svém materiál zcela žánrově odlišných umělců, je zcela jistě zážitek. Zároveň i návod, jak v jednoduchých studijních podmínkách natočit plnohodnotné songy. Charliemu stačilo natočit bicí stopy na elektronickou sadu Roland V-Drum Acoustic Design se zvukovým modulem TD50 a poté ji rozeslat svým kamarádům z branže, kteří nahráli jen svoje party. Výsledek stojí ale za to.

Charlie Benante – Silver Linings

Charlie BenanteSilver Linings

Megaforce Records, 2021, 60 min.

70 %  

Tagy Recenze alb Anthrax Alex Skolnick Charlie Benante

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY