Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Basový preamp Markbass Mark Vintage Pre

Na loňském zimním hudebním veletrhu představila italská značka Markbass pedálový basový předzesilovač Mark Vintage Pre, jehož finální verze před časem zamířila do celosvětové distribuce. U zrodu modelu, vycházejícího z populárního aparátu Little Mark Vintage, stál také excelentní basista Marcus Miller, který šéfa společnosti přivedl na myšlenku osadit preamp i digitálními výstupy RCA a Toslink usnadňujícími studiovou práci.

Základní obvod postavený na elektronce JJ ECC83 (12AX7) nabízí hřejivý dynamický tón s bohatou porcí harmonických složek a širokou paletu zvuků, pohybujících se od klasického „old school“ témbru po moderní sound. Gain čistého kanálu má zdvih až +23 dB, takže dostatečně saturovaný, ale stále čitelný a pevný tón lze dostat i z nástrojů osazených single coily se slabým výstupem.

K pečlivě kalibrovaným čtyřpásmovým aktivním korekcím (+-16 dB), tvořeným potenciometry basů: 70 Hz, nižších středů: 400 Hz, vyšších středů: 2.5 kHz a výšek: 10 kHz je přiřazen rotační voicingový přepínač volící mody Flat: neutrální charakter, Cut: upozadění středů plus zvýraznění basů a výšek, Old: nižší úroveň vysokých pásem.

Integrován byl booster s pevně nastavenou hladinou +6 dB, využitelný např. v sólových pasážích, a nechybí a zkreslovací duální sekce Drive s potenciometrem gainu a ovladačem Blend určujícím poměr zkreslené a čisté větve. Přepínání funkcí preampu o hmotnosti 840 g, vybaveném bytelným šasi s rozměry 193 x 127 x 59 mm, obstarávají footswitche Drive/Dist, Boost a hlavní přepínač On/Off, který je zapojený v režimu true bypass.

Konektivita sestává ze vstupu, výstupu, minijackových stereo zdířek sluchátek a Aux In, sendu / returnu efektové smyčky, linkového symetrického XLR výstupu s odepínatelným uzemněním a zmíněné digitální sekce opatřené konektory RCA (s transformátorem), Toslink a převodníky vybavenými třípolohovým páčkovým spínačem volícím jejich pracovní frekvence (44.1/48/96 kHz). Napájení je řešeno adapterem 12VDC 300 mA, který uživatel najde v balení. Oficiální česká cena předzesilovače Markbass Mark Vintage Pre byla nastavena okolo hranice 10500 Kč.

Tagy Markbass Markbass Mark Vintage Pre

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY