Přejít k hlavnímu obsahu
Gary Willis a jeho signature baskytara Ibanez GWB1005 v typické, ergonomicky dokonalé pozici pro hraní fusion groovů. | Foto: Gary Willis website
Gary Willis a jeho signature baskytara Ibanez GWB1005 v typické, ergonomicky dokonalé pozici pro hraní fusion groovů. | Foto: Gary Willis website
mbx -

Baskytarová posilovna #99: basový guru Gary Willis a jeho perly moudrosti

Se slovem „guru“ je potřeba nakládat opatrně. Těch falešných nám tady běhá pěkná řádka. Nicméně, nebál bych se říct o Gary Willisovi, že právě on je něco jako basový guru. Jeho exkluzivní technika, fenomenální tón a frázování a také neskutečná hudba fusion tria Tribal Tech definují podstatu slova virtuos. A nálepku „guru“ dostává za svojí pedagogickou činnost. Pokud chcete získat hlubší vhled do toho, co znamená mít efektivní techniku nebo zlepšit svoje hudební frázování, Willis je nekonečnou studnicí inspirace.

Gary Willis je americký baskytarista a skladatel, spoluzakladatel jazzové fusion super skupiny Tribal Tech, kde se potkal s dalšími třemi fenomenálními hudebníky: Scottem Hendersonem (kytara), Scottem Kinseym (klávesy) a Kirkem Covingtonem (bicí). Kromě působení v Tribal Tech spolupracoval Willis s řadou dalších jazzových hudebníků, například s Waynem Shorterem, Dennisem Chambersem a Allanem Holdsworthem. Willis je také autorem čtyř knih pro baskytaru: Fingerboard Harmony for Bass, The Gary Willis Collection, Ultimate Ear Training for Guitar and Bass a 101 Bass Tips, které vydalo nakladatelství Hal Leonard.

Nás ale dneska bude zajímat jeho video kurz z roku 1991 nazvaný Progressive Basics, kde Willis nádherně demostruje svůj unikátní přístup k hráčským technikám.

Nenechte se odradit strašidelnou kvalitou nahrávky, skrývá totiž poklady. Gary Willis vám ukáže pohled do své kuchyně a rozhodně vám v mnoha směrech otevře oči.

Já osobně jsem si od něho vzal k srdci tyto tři tipy:

  1. práce na ergonomii pravé a levé ruky – Willis má velice sofistikovanou metodiku pro maximálně uvolněnou a efektivní práci prstů. S minimálním úsilím dosahuje maximálních výsledků. Nicméně, není to pro každého a bude vám trvat dlouhé hodiny se tuto hodinářsky přesnou techniku naučit. Já osobně jsem si z jeho přístupu vzal jedno: vnímejte přirozenou pozici svých rukou a hrajte na basu tak, abyste vyvíjeli minimální energii pro úhoz strun a aplikaci prstokladů. Mějte rovně zápěstí, bacha na všechna podivná zakřivení a ohyby rukou či zbytečné pohyby prstů. Vnímejte každý detail.
  2. gain na aparátu – nemusíte tlačit na pilu, ale na aparát. Willis hraje velmi decentně v pravé ruce a pro objem a hlasitost tónu jednoduše přidá na gainu (vstupní citlivosti) nebo na celkové hlasitosti. Zkrátka, nechá za sebe pracovat zesilovač místo toho, aby se snažil to všechno vyždímat jenom z baskytary. Pokud jste rockový, metalový nebo i funkový baskytarista*ka, kteří se rádi do nástroje „opřou“, tak vám tento velejemný přístup nebude sedět. Ale vezměte si k srdci alespoň efektivní práci s gainem na aparátu. Může vám to pomoci s tvorbou tónu a účinnější projekcí vašeho tónu.
  3. ulehčete levé ruce – Willis má fenomenální techniku tlumení v pravé ruce. Nepotřebuje vlastně pro tlumení tónů levou ruku, a tím jí ohromně ulehčí pohyb po hmatníku. Skvělý nápad a přístup. Ale máme zde zase jedno ale. Pokud zhlédnete jeho demostraci ve videu (kolem dvanácté minuty), zjistíte, že je to slušný hlavolam a koordinační noční můra. Musíte mít pro tento postup hodně trpělivosti. Dobrá zpráva je, že pokud hrajete „rest stroke“ stylem (jdete při úhozu skrz strunu a skončíte na struně pod ní), do určité míry také tlumíte hodně v pravé ruce bez aplikování Willis modelu. Pro mě osobně bylo významným zjištěním, že pro optimální artikulaci tónu není potřeba v levé ruce není potřeba příliš mačkat struny a pražce. Hrajte lehce a vnímejte, jakou minimální silou lze zmáčknout strunu, aniž by se vám ozval „zzz“ pazvuk. Možná budete sami překvapeni, jak moc se dá práci levé ruky ulevit a jak se vám zlepší výdrž a pohyb po hmatníku.

Tagy baskytarova posilovna Ibanez Gary Willis GWB 20th Anniversary gary willis tribal tech

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY