Přejít k hlavnímu obsahu
Zajimavé kombinace intervalů v notoricky známých durových stupnicích vám otevřou nové a svěže znějící možnosti frázování. | Foto: Andy Watkins (Unsplash)
Zajimavé kombinace intervalů v notoricky známých durových stupnicích vám otevřou nové a svěže znějící možnosti frázování. | Foto: Andy Watkins (Unsplash)
mbx -

Baskytarová posilovna #93: střídáme kvinty a tercie

Většina z vás asi bude znát klasické cvičení stupnic v intervalech. Vezmete si například tercii a poté projedete všechny tóny durové (nebo mollové) stupnice ve velmi akademicky znějícím terciovém postupu. Je to vděčné cvičení, pokud jste na začátku a seznamujete se s intervaly a samozřejmě s technikou hraní. Ale pokud jste už o něco dále, potřebujete nové a svěží varianty těchto intervalových cvičení.

A právě proto si dneska zahrajeme F dur (F, G, A, Bb, C, D, E) ve střídavých sekvencích kvint a tercií na strunách E, A a D.

Hrajeme tentokrát v 3/4 metru, abychom zdůraznili třítónovou sekvenci. Logika sekvence je v kombinaci dvou kvint směrem nahoru a poté směrem dolů jdete po terciích. Jelikož jsme v F dur, je naše tónová řada předem daná. 

Pojďme si to názorně představit na prvním taktu. Začínáme na tónu F, poté hrajeme kvintu nahoru (tón C) a od ní opět kvintu nahoru (tón G). Při sekvenci směrem dolů začínáme na malé tercii od G (tj. tón E) a poté postupujeme po terciích dolů – tj. C a A. Tento postup poté aplikujeme na další tóny v F dur stupnici (G, A, Bb) směrem nahoru. 

Netradiční postup je směrem dolů, kdy budete muset při druhé třítónové sekvenci přeskakovat A strunu. Není to úplně intuitivní na první pokus, ale postupně se vám to dostane do prstů a hlavně do ucha. Měli byste tak objevit nový zvuk F dur, který obohatí vaše melodické možnosti.

Pokud vás cvičení zaujalo a chtěli byste ještě více prohloubit svou znalost stupnic či prozkoumat hmatník, doporučuji knihu Baskytarová posilovna – 101 stupnic pro ovládnutí hmatníku.

Jedno ze cvičení v knize Baskytarová posilovna - 101 stupnic pro ovládnutí hmatníku.
Tagy baskytarova posilovna lekce baskytary lekce lekce na YouTube

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY