Přejít k hlavnímu obsahu
Kombinace prázdných strun E a G je překvapivě silným souzvukem pro vaše funkové groovy.
Kombinace prázdných strun E a G je překvapivě silným souzvukem pro vaše funkové groovy.
mbx - Čt, 10.02.2022 - 08:00

Baskytarová posilovna #45: slapový groove s přeznívající strunou G

Disonance versus konsonance, dur versus moll, líbivý versus znepokojivý  v hudbě neustále pracujeme s jemným předivem vrstev a emocí, kterých chceme dosáhnout. Pokud zahrajete tón, který je zdánlivě mimo (je takzvaně křivý nebo se někomu dokonce může zdát falešný), a poté tón, který je libozvučný a v rámci stupnice nebo harmonicky patří do akordu, zvýšíte tak jeho dopad a vyznění ve skladbě. Posluchači milují zápletky, a proto také milují kombinace konsonantních a disonantních tónů. Pokud máte přiliš jednoho nebo druhého, je hudba buď unylá či dokonce nudná, nebo naopak příliš avantgardní a neposlouchatelná. Zkušení hudebníci přesně ví, jak dosáhnout vyváženého poměru konsonancí a disonancí.

Dnešní téma je přeznívání prázdné G struny v lehce disonantním slapovém groovu.

Poslechněte si ukázku zde:

Groove se skládá ze čtyř taktů. Tónový materiál je E moll pentatonika (E, G, A, H, D) obohacená o tři průchozí tóny (C#, A# a F#), které přidávají náležitou lehkou disonantnost do jinak přímočaře znějících tónů pentatoniky.

Všimněte si bohatého perkusního zdobení groovu. Perkuse hrajete jak palcem, tak také trháte ukazováčkem. Jsou ideálním doplňkem funky šestnáctinového frázování a udržují vás v plynulém pohybu. Dejte si záležet na uvolněné kombinaci znělých, perkusních a trhaných tónů. Vnímejte také krátké (staccato) prázdné E na začátku každého taktu. Díky synkopickému staccato frázování na prvních třech dobách taktu o to více vynikne legatový příklep s oktávou (první a třetí takt) nebo s decimou (druhý takt) na čtvrté době.

Závěrečná fráze ve čtvrtém taktu je postavená na mírně disonantním souzvuku prázdné struny G, která přeznívá do basových tónů G a A hraných glissem na E struně.

Zkuste si také své vlastní varianty s přeznívající strunou G  jednoduše hrajte tóny na E struně a k nim nechte znít prázdné G. Uvidíte (a hlavně uslyšíte), že skoro všechny kombinace jsou použitelné, některé jsou více disonantního a některé více konsonantního charakteru. Zapojte je do svých slapových groovů a nebojte se experimentovat.

Tagy baskytarova posilovna slap lekce na YouTube disonance

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY