Přejít k hlavnímu obsahu
Zdena Studenková v nezapomenutelné taneční kreaci s mikrofonem a bigbeatovou kapelou ve filmu S tebou mě baví svět | Zdroj: YouTube
Zdena Studenková v nezapomenutelné taneční kreaci s mikrofonem a bigbeatovou kapelou ve filmu S tebou mě baví svět | Zdroj: YouTube
mbx -

Baskytarová posilovna #34: mámivé oktávy

Ikonický song známý především z oblíbené rodinné komedie S tebou mě baví svět. První, co mě při poslechu zaujalo, je výrazná basová linka s typickým oktávovým postupem (a s geniální taneční choreografií Zdeny Studenkové) ve sloce písničky. Neznám jméno baskytaristy, který skladbu natáčel ve studiu, ale rozhodně to byl mistr melodického kontrapunktu.

Skladba má velmi jednoduchou strukturu, kde se dokola opakují dvě části  refén a sloka. Basová linka je velmi funkční, s výrazou rytmizací a mnoha ozdobami.

Basa se do skladby připojí efektní vyhrávkou v G dur pentatonice (G, A, H, D, E). V refrénu poté hrajete na akordy G dur a D dur s hojným využitím rytmizace a tónů příslušných pentatonik (výše zmíněná G dur pentatonika plus D dur pentatonika složená z tónů D, E, F#, A, H). Velmi efektní je využití vyhrávky ve čtrnáctém taktu, kdy zahrajete naivistický postup v G dur pentatonice, který je ovšem dokonalým doplněním aranže skladby. 

Zlatý hřeb basové linky přichází překvapivě ve sloce, kde dojde na perfektní mix oktáv a chromatických průchodů H, C, C#, které vždy vyústí do akordu D dur. Melodicky tak spojuje přechod z A do D, ale funguje skvěle i z G do D (takty 24 a 28). Harmonická struktura je opět velmi přímočará: D dur, A dur a G dur s dvoutaktovým vybočením do C dur před návratem do sloky.

Ještě jedna poznámka ke vnímání sloky a refrénu ve Sladkém mámení. Logicky mám pocit, že refrénem je pasáž, kde se zpívá fráze sladké mámení, podle které dostala skladba i název. Pasáž s oktávami, kde se zpívá text léta tryskem pádí“, je tudíž sloka. Jelikož má skladba jenom tyto dvě pasáže, je možná i zbytečné řešit, co je sloka a co refrén, ale chtěl jsem je nějak pojmenovat a odlišit. Obě části skladby mají své chytlavé, silné motivy, pro které se Sladké mámení stalo takovou klasikou, které je o Vánocích spolu s filmovou komedií století téměř nemožné uniknout.

Transkripci jsem zapisoval podle této verze skladby:

Tagy baskytarova posilovna transkripce helena vondrackova s tebou me bavi svet

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY