Přejít k hlavnímu obsahu
Basové linky v muzice Monkey Business tvoří vlastní energickou entitu. | Foto: Martin Bambušek, MonsterMusic
Basové linky v muzice Monkey Business tvoří vlastní energickou entitu. | Foto: Martin Bambušek, MonsterMusic
mbx -

Baskytarová posilovna #31: České funky v tom nejlepším světle

Jak jednou řekl Thundercat: There's a fine line between funky and... disaster. A Monkey Business jsou vždy funky a nikdy disaster! V dnešním díle Baskytarové posilovny si rozebereme jednu z jejich našláplých basových linek, které rozhýbou palce u nohou i nejzarytějšímu netanečníkovi a dají při nácviku zabrat i zkušenějším hráčům.

Vedle J.A.R. a Sexy Dancers je to další projekt multiinstrumentalisty a producenta Romana Holého. Skupina byla založena v roce 1999 a vydala už úctyhodných deset alb. Jedná se o seskupení silných hudebních osobností, které vytváří pestrý hudební podklad pro extravagantní vokály Matěje Ruperta a Terezy Černochové (která v roce 2016 nahradila Tonyu Graves). Ondra Brousek je nejenom fenomenální hráč na klávesy, ale také velmi zkušený skladatel filmové a komerční hudby. Zvukovou koláž dokresluje kreativní funky kytara Oldy Krejčovce. Nekompromisní rytmickou sekci tvoří Pavel Mrázek (baskytara) a Martin Houdek (bicí).

S kapelou mě pojí osobní vazby, potkávali jsme se na mnoha festivalech a akcích. Pavel byl společně s Martinem a Oldou hostem na mém workshopu s tématem Rytmická sekce. Cítím maximální respekt k jejich oddanosti funku a groovu!

Basové linky v muzice Monkey Business tvoří vlastní energickou entitu, ženou skladby vpřed, uvádí publikum v nekontrolovatelný pohyb a jsou vždy dokonale zvládnuté a chytře vymyšlené.

V případě skladby Blue Light Baggie Bingo se jedná o variaci groovu v G moll pentatonice (G, Bb, C, D, F). V notách a tabech naleznete transkripci hlavního motivu a super funky výjezdu v breakdownu. Jedná se o linku, se kterou budou mít co dělat i pokročilí baskytaristé, takže buďte trpěliví a hlavně buďte funky.

Originál skladby si poslechněte zde:

Tagy baskytarova posilovna Monkey Business funky transkripce Pavel Mrázek

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY