Přejít k hlavnímu obsahu
Baskytara je úžasný nástroj a basové linky jsou nepostradatelnou složkou každého hitového songu | Foto: Seif Eddin Khayat, Unsplash
Baskytara je úžasný nástroj a basové linky jsou nepostradatelnou složkou každého hitového songu | Foto: Seif Eddin Khayat, Unsplash
mbx -

Baskytarová posilovna #28: TOP 10 basových linek pro začátečníky

Pokud jste se rozhodli začít hrát na baskytaru, tak asi máte svůj důvod, proč jste si zvolili tento úžasný nástroj. Někomu imponuje mohutný zvuk, někoho baví nízký počet strun, někdo potřebuje najít své místo v kapele a někdo miluje propojení rytmického a melodického aspektu basových linek.

Co hráč, to jiná cesta. Každý máme svoje tempo učení a preferujeme určitý styl osvojování si nových dovedností. Metodický hráč bude preferovat strukturovaný přístup ke cvičení na baskytaru – noty, stupnice, technika a každodenní dril. Mnoho lidí ale zachovává vlažnější přístup, kdy si jenom chtějí zahrát svoje oblíbené skladby. Pokud jste začátečník nebo začátečnice a chtěli byste co nejdříve hrát basové linky, které všichni znají a přitom nejsou za hranicemi vašich možností, tak zde je TOP 10 basových linek, které zvládnou i hráči, kteří sotva udrží basu v ruce. Jdeme na to! 

1. White Stripes – Seven Nation Army

Vtipným faktem je, že tato ikonická basová linka/riff je vlastně hraná na kytaru s oktáverem. Jedná se o chytlavý motiv využívající tónů E moll aiolské stupnice (E, F#, G, A, H, C a D). Přidejte ještě Bridge na dvou akordech G a A a máte super jednoduchou skladbu, se kterou uděláte parádu i na fotbalovém stadionu. 

2. Ben E King – Stand By Me

Nádherná skladba, která stojí na basové lince a zpěvu. Aby se neřeklo, tak producent ještě přidal pár smyčců, ale tahle dokonalá basová linka obstojí sama o sobě . Hrajete spojovací tóny A dur stupnice (A, H, C#, D, E, F# a G#) ve čtyřakordovém kolečku A, F#m, D a E. 

3. MC Hammer – U Can't Touch This

Pamatuje na jeho kalhoty a pohyby? Naprostý hit počátku devadesátých let, který přežil do dnešních dní. A basová linka je "party maker". Tónový materiál – A moll stupnice (A, H, C, D, E, F a G).

4. Queen – Another One Bites The Dust

Skvost od mistra Johna Deacona. Tahle basová linka je funky, je rock, je top hit. Tónový materiál – E moll pentatonika (E, G, A, H a D).

5. Gorillaz – Feel Good Inc.

Asi nejvíc cool kreslený virtuální basista Murdoc Faust Niccals má na svědomí tuhle chytlavou sekvenci tónů v A moll (A, H, C, D, E, F a G). 

6. Queen/Bowie – Under Pressure

Další bombastická dvou-tónová basová klasika. Nikdo nedokáže udělat tolik hudby na tónech D a A tak, jako John Deacon. 

7. Michael Jackson – Billie Jean

Takhle osminová linka pumpuje víc než čerpadla na Blízkém Východě. Tónový materiál - F# moll pentatonika (F#, A, H, C# a E).

8. Pink Floyd – Money

Jediná basová linka v této začátečnické kategorii, která využívá jak lichý takt na 7/4, tak tónů H moll pentatoniky (H, D, E, F# a A).

9. Cream – Sunshine Of Your Love

Basová linka a zároveň skvělý riff s využitím tzv. blue tónu v D moll pentatonice (D, F, G, G# – to je on – bluetón, A, a C).

10. Peter Gunn – Theme

Nasaďte slunečný brejle a hustej výraz, tahle basová linka už nemůže znít víc jako doprovod ke srazu mafiánů. Tónový materiál – chromatický průchod E, F#, G, G# a A. 

Prstoklady byly speciálně uzpůsobené začátečníkům a využívání prázdných strun.

Tagy baskytarova posilovna zacatecnici basova linka Michael Jackson Queen

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY