Přejít k hlavnímu obsahu
James Jamerson s Funk Brothers - nepřekonatelnou skupinou session hráčů, kteří se podíleli na nejslavnějších skladbách Motown | Zdroj: Wikipedie
James Jamerson s Funk Brothers - nepřekonatelnou skupinou session hráčů, kteří se podíleli na nejslavnějších skladbách Motown | Zdroj: Wikipedie
mbx -

Baskytarová posilovna #27: nejkrásnější basová linka

Člověk má právo být skeptický na výrazy, které začínají s nej... Nejlepší basista, nejlepší album, nejslavnější singl atd. Všechny tyhle nej... jsou subjektivní kategorie. Víme a správně cítíme, že hudba a umění obecně nelze kvantifikovat. Kromě jediné výjimky. A tou je doopravdy nejkrásnější basová linka v podání Jamese Jamersona ve skladbě Darling Dear. Můžeme zde udělat výjimku a nej... dosadit bez přílišného ostychu. 

The Jackson 5 nahráli Darling Dear v roce 1970 na desce Third Album. Legendární baskytarista a srdce Motown nahrávacích sessions, James Jamerson, hraje v této skladbě na basu neskutečným způsobem. Basová linka je tak oduševnělá a krásná, že mnoho hudebníků hovoří o tom, že „zpívali“ s basou namísto s hlavní vokální melodií, která je zazpívaná neméně nadaným a úžasným Michaelem Jacksonem.

Basová linka má ohromnou magii, plynulost a komplexnost. Všimněte si bohatého a výrazného rytmického frázování, využití prázdných strun a inteligentních chromatických spojení. Co je znakem génia je právě rytmizace. Jamerson má v každém taktu variaci na základní rytmus a jeho linky nemají žádný pattern, který by se dal vysledovat. Málokdy se v nich něco opakuje, ať již z pohledu rytmického nebo melodického. V podstatě plynulá improvizace od začátku do konce a přitom vše zní naprosto přirozeně. Basová linka také nešetří množstvím tónů, ale nikdy nemáte pocit, že by to bylo příliš nebo že by basa mohla být úspornější. Není proto divu, že basa byla v Motown mixu tak výrazná. Nejvýraznější instrumentální složka a často v podstatě duet se zpěvem. 

James Jamerson je pravděpodobně největším hráčem na basu, který kdy žil. Podílel se na bezpočtu singlů a nesmrtelných hitů v historii populární hudby. Bohužel zemřel jako zahořklý a zlomený muž, který nebyl dostatečně kompenzován, ani uznán za svůj nesmírný přínos basové hře a baskytaře.

Jamersonova hlavní baskytara byla Fender Precision Bass, na kterou hrál jedním prstem – sám si ho vtipně nazval The Hook.

Notový zápis je převzatý z publikace Standing In The Shadows of Motown by Dr.Lick.

Poslechněte si také originální verzi skladby zde:

Tagy baskytarova posilovna james jamerson motown jakson 5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY