Přejít k hlavnímu obsahu
Bezejmenní ghoulové v akci | Foto: Wikipedia
Bezejmenní ghoulové v akci | Foto: Wikipedia
mbx - Čt, 06.05.2021 - 08:00

Baskytarová posilovna #22: temné království riffů Papa Emerituse

Když jsem poprvé zaregistroval kapelu Ghost (nebo také Ghost B.C. v USA), tak jsem byl okamžitě uhranutý jejich kombinací popu a metalu, teatrálního projevu a hlavně všudypřítomným nadhledem, kterému Angličani trefně říkají „tongue in cheek“. Divoké hrátky se symboly a temnými tématy satanismu, u kterých ale cítíte, že se prostě jedná o skvěle vymyšlenou hru. Anebo ne? U Ghost jeden nikdy neví...

Jejich deska Meliora (2015) je absolutní skvost z hlediska produkce, skladby a melodických motivů. Chytlavé riffy, refrény jak od ABBY a do toho do detailu promyšlený příběh s reinkarnacemi Papa Emerituse – hlavního tahouna Ghost.

Díky soudnímu sporu s bývalými členy kapely v roce 2017 tedy již víme, že Papa je ve skutečném světě zpěvák Tobias Forge. Nicméně, směsice středověkého „vajbu“ s postavou démonického anti-sexy-papeže doprovázeného kapelou v podobě Nameless Ghouls je pokaždé vzrušující podívanou na koncertech. Není divu, že si je vybrala i Metallica jako svou předkapelu a Ghost si během posledních šesti let vybudovali pevnou pozici nejenom na metalové scéně.  

Jenom abyste dostali vhled do propracovaného příběhu s Papa Emeritus a nově také Cardinal Copia, zde je přehled vývoje kapely z hlediska složení členů (jinak samozřejmě všechny reinkarnace Papa Emeritus + Cardinal Copia jsou propojené hlavní postavou, skladatelem a zpěvákem Tobiasem Forge):

  • Papa Emeritus – zpěv (2010–2012)
  • Papa Emeritus II – zpěv (2012–2015)
  • Papa Emeritus III – zpěv (2015–2017)
  • Cardinal Copia – zpěv (2018–2020)
  • Papa Emeritus IV – zpěv (2020–přítomnost)
 • Skupina Nameless Ghouls – el.kytary, baskytara, keytars, bicí, perkuse, klávesy, varhany, syntezátory, doprovodné a sborové vokály (2010–přítomnost)
 • Papa Nihil – saxofon (2018–2020)

V dnešním díle se podíváme na kytarový úvodní motiv ze skladby He Is, který adaptujeme na baskytaru.

Jedná se čtyř-taktovou frázi, kdy používáte tónový materiál A moll stupnice – A, H, C, D, E, F a G. 

Z technického hlediska se nejedná o složitou frázi, jenom pozor na rychlejší šestnáctinové příklepy a odtrhy vždy na konci každého taktu. 

Povšimněte si melodické efektivnosti riffu. Chytlavost je skrytá v ostinátním vedení melodie – tzn. vracíte se k jednomu pivotnímu tónu, který vede melodickou linku. V prvních dvou taktech je to tón C, ve třetím a čtvrtém taktu tón E.

Zkuste si vlastní varianty podobného vedení melodie, kdy najdete jeden tón, který spojuje několik akordů.

Skvělá dovednost pro aranžování nejenom úvodních kytarových riffů.

Tagy baskytarova posilovna baskytara ghost tobias forge

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY