Přejít k hlavnímu obsahu
Flea umí opravdu prožít každou notu (tady to vypadá na F) | Foto: Theo Vargo
Flea umí opravdu prožít každou notu (tady to vypadá na F) | Foto: Theo Vargo
mbx -

Baskytarová posilovna #14: Funky groove s double stops

Opět si zajdeme pro inspiraci k panu Blechovi neboli Flea, rtuťovité esenci funky basy v Red Hot Chili Peppers. Poslechněte si nejdříve groove ve video ukázce níže.

Máme zde osmitaktovovou frázi v hutném valivém tempu, prázdnou strunou E a kombinací funky double stops (dvou-hmaty – hrajete dva tóny najednou v harmonickém stylu). 

Tónový materiál je kombinací arpeggia E7 akordu (E, G#, H a D), E mixolydické stupnice (E, F#, G#, A, H, C#, D) a E moll pentatoniky (E, G, A, H, D). Nebojte, vše je jednodušší, než se to teď tváří. 

Hudební logika groovu – hudební fráze 1. a 2. taktu se opakují ve 3. a 4. taktu s tím, že 1., 3., 5. a 7.takt jsou totožné – opakují základní melodický motiv groovu postaveného na kombinaci prázdné E struny s velkou sextou (C#) a malou septimou (D) pro funky zvukový efekt. 

Double stops neboli harmonické souzvuky dvou tónů se odehrávají ve 2., 4., 6. a 8.taktu, kdy 2. a 6. takt má totožné frázování s variacemi ve 4. a 8. taktu. Využíváte pouze D a G struny.

První double stop začíná půltónovým skluzem do septimy a tercie akordu E (tóny D a G# ve 12. a 13.poloze na D a G struně) a poté fráze končí tzv. power chord, kdy zahrajete G a D v páté poloze na D struně. Tento dur-moll smíšený melodický přístup je typický pro funky a blues, kdy vytváříte tenzi - pocit, že skladba nikdy nekončí a pořád někam směřuje. Je to jejich typický zvuk.

V pravé ruce hraju double stops ukazováčkem a prostředníčkem tak, že dám prsty lehce pod struny a hraju lehkým ´slap´ stylem, kdy jakoby trhám směrem od sebe. Můžete hrát i jedním prstem, kdy musíte důrazněji jít skluzem skrz obě struny najednou. 

Double stop ve 4. taktu je tak trochu AC/DC styl kvintakord s podrženou kvintou na G struně (tón D) a variací F# a G tónu na D struně.

Zavěrečný 8. takt uzavírá groove efektní sextolovou vyhrávkou v E moll pentatonice (s přidaným blue tónem Bb) s double stop ve 12. poloze. Zde bych doporučoval hodně zpomalit, dát si takt do smyčky a hrát dokola pro získání jistoty artikulace sextol a zároveň čistoty přesunu levé ruky z páté polohy do dvanácté polohy. 

Výše jsem přiložil video s variací groovu v reálném světě, kdy jsem se inspiroval nejenom posloucháním Flea, ale také čtením jeho biografické knihy Acid For The Children – čtení, které doporučuji nejenom všem baskytaristům, ale všem hudebníkům.

Úžasný příběh citlivého umělce, který si prošel divokým dospíváním v Austrálii, New Yorku a nakonec Los Angeles, kde se potkal s ostatními zakládajícími členy RHCP. 

Tagy baskytarova posilovna Flea

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY