Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek - Čt, 23.02.2017 - 09:00

Audient iD4: slušnej kompakt

Nebuduji domácí studio, nahrávání není moje hlavní živnost. Moje potřeby a požadavky jsou jinde. Vyžaduji především mobilnost, rychlost, lehkost a kompaktnost. Znáte to, podle toho, kde zrovna spí dítě, manželka, kamarád nebo jeho holka, vy můžete někde točit. Múza prchá rychle, takže to musí jít rychle zapojit.

Lehkost ani ne tak v kilech jako v ovládání je plus – přeci jenom, jste hlavně muzikant a skladatel, ne technik. Kompaktnost je málo věcí na málo prostoru. Takže ve výsledku taška s laptopem, zvukovkou, sluchátky, mikrofonem (a v mém případě kytara). Pokud vám to připomíná vaši situaci, Audient iD4 pro vás může být dobrou volbou.

Začnu tím podstatným. Přešel jsem na tuto kartu z Presonus 22VSL. A přišel tak o jeden mikrofonní vstup a midi. Jenže, získal jsem tři věci. Základní ovládání monitoringu (dim, mute), jogovací kolečko, kterým můžu ovládat svůj daw, ledky monitorující sílu vstupu a poslechu. To vše při zachování napájení z USB a fantomu. Nice bonus je výstup na malý sluchátkový jack – protože, kolik redukcí jste už ztratili?

Karta je lehká i v tom smyslu, že k ní není žádný software, jen základní ovladač. To mi vyhovuje, protože mám už "svoje" DAW (Reaper), tak proč platit u zvukovky za další. Latenci zvládají moje počítače stejně jako u předchozí karty a Audient vám nabízí navolit si buffer a prioritu. Instalace zcela bez problémů (WIN 10), spárování s DAW taktéž. Jen karta celkem chytře při každém zapojení ztlumí výstup, tak je třeba párkrát otočit volume (ledky ukáží) a dostat se na svou hladinu poslechu.

Ovládání karty je celkem intuitivní, nad základní funkce ale nabízí pár fint. První je tlačítko ID, sice nejde programovat (škoda!), ale při jeho stisku se z hlavního ovladače hlasitosti stává scrollovací tlačíto ve vašem DAW. Pro zápis automatizace a vůbec míchání super! Už dlouho mám černé svědomí z toho, že pravačkou střídám kytaru a scrollovací tlačítko, takže čekám na nadílku zdravotních problémů ;-). Stiskem tlačítka mute a ID nastavujete monitoring, který je defaulně nastaven ve stereu (signál z DAW x přímý), což může být docela fajn třeba při zpěvu. Jako kytarista jsem to nevyužil, takže jsem to "srovnal". Stisknutím jogovacího ovladače máte dim, včetně sluchátek.

Tedy, pokud zrovna nepotřebujete nic většího (ale i větší sourozenec Audient ID14 vypadá zajímavě), tohle mi přišlo jako all-in-one mobilní řešení. V ceně mezi 3-4 tisíci mi to přijde pořád jako entry level karta, se kterou jde v pohodě fungovat. Pro moje potřeby určitě.

Tagy Audient Audient iD4 zvuková karta

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY