Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 11.01.2023 - 00:01

Analogový multiefekt Morley AFX-1

Především na kytaristy, kteří si potrpí na analogový zvuk a oproti většině současných multiefektů dávají přednost skutečně přímočarému a jednoduchému ovládání, míří americká značka Morley s novým modelem AFX-1. Ten přináší z pozice kytary čtyři nejčastěji využívané efekty, zahrnující wah pedál, zkreslení, chorus a delay, a to v podobě verzí uvedených firmou Morley na trh v letech 2000 (wah), 1990 (distortion), 1980 (chorus) a v sedmdesátých letech (echo).

Do doby před téměř půl stoletím se výrobce vrací také designem bytelného šasi z leštěného nerezového ocelového plechu, které kromě pedálu a dalších ovládacích prvků nabízí nástrojový vstup, dvojici výstupů (mono / stereo), zdířku pro 9V DC adapter a send / return sériově zapojené efektové smyčky umístěné mezi sekcí zkreslení a chorusu.

Kvákadlo typu Morley Classic Wah je založeno na optickém obvodu bez standardního přepínače i klasického potenciometru, nahrazeného senzorem, aktivuje se pouhým sešlápnutím pedálu, a je vybaveno stavovou diodou i speciálním podsvícením nášlapné plochy.

Zkreslovací jednotka vychází z dnes už raritního firemního distortionu Diamond, jenž byl modifikován – kromě tradičního obvodu s footswitchem Distortion je k dispozici i druhý kanál Hi Gain se samostatným footswitchem, společné třípásmové korekce, hlasitost a dva nezávislé parametry gainu Pre a Hi Gain pro zmíněné kanály.

Sekce stereofonní modulace, inspirovaná starším pedálem Crystal Chorus, je osazena potenciometry s funkcemi Rate a Depth pro nastavení rychlosti a hloubky vlny. Poslední efekt v signálovém řetězci představuje stereo delay s maximální časovou rezervou 300 ms, jehož okruh vychází z vintage echa Morley Emerald a úpravu dozvuku obstarávají ovladače Mix, Echo, Repeat.

Morley Analog Multi FX AFX-1 je vyráběn v dílnách centrály značky v Carpentersville (Illionis), kde model o rozměrech cca 30.5 x 17.5 x 7 cm a hmotnosti 2.7 kg vybavili také prémiovým bufferem. Oficiální cena byla nastavena těsně pod hranicí 500 dolarů včetně napájecího zdroje One Spot 9V 1700 mA.

Tagy Morley Morley AFX-1

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY