Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 51/23: Boss Amp & Cabinet IR-2, Pageův Super Dragon a synth Behringer

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Boss uvede do prodeje mladšího a menšího sourozence amp simulatoru IR-200, firma Bad Cat rozšířila nabídku o kytarovou hlavu a kombo Jet Black, vintage Marshall Jimmyho Page se dočkal repliky v podobě série Super Dragon, japonská divize Fenderu se blýskla Telecastery řady Limited Sparkle a značka Tone City láká na tři cenově vstřícné efekty. Doporučit můžeme i superstraty Mooer z edice M800, Volume Commander od Morley, obdobu analogového synthu Oberheim z dílen Behringeru, bronzový snare DW MFG nebo basové boxy Bergantino.

Mooer M800: superstraty z hybridní edice GTRS

Před dvěma lety představil Mooer kytary GTRS ve stylu Stratocasteru HSS, následované modely P a W (headless), osazené digitálním systémem obsahujícím 11 emulací zesilovačů, 128 efektů, metronom, looper a 40 rytmických patternů, společně s Bluetooth modulem, dobíjitelnou baterií přes USB-C port a podporou bezdrátového footswitche GWF4. Nyní se tato kolekce rozrůstá o řadu M800, která se od předchozích sérií odlišuje designem evokujícím konstrukci populárních superstratů Ibanez RG s olšovým tělem, hmatníkem nesoucím 24 jumbo pražců a hardtail kobylkou. Integrována je dvojice humbuckerů HMT-1B / 1N a samozřejmě i tzv. „Super-Knob“, sloužící k ovládání GTRS obvodů. Detailní editaci obstarává mobilní aplikace (iOS/Android).

Fender Limited Sparkle Telecaster: japonská série se snímači Filter'Tron

Kolekce Limited Sparkle Telecaster, vyráběná japonskou pobočkou Fenderu, kombinuje tradiční konstrukci Telecasteru s moderními prvky a exkluzivně působícími povrchovými úpravami topů v třpytivých polyesterových lacích Silver, Black, Orange a Blue Sparkle. Použity byly lety ověřené materiály (olšové tělo s frézovanou zadní plochou, javorový krk a palisandrový hmatník s 22 pražci), bílý třívrstvý pickguard a standardní ovládání Volume, Tone plus třípolohový switch. Rozdíly najdeme jak u hardwaru, kde vintage kobylku nahradila zkrácená hardtail verze a ladicí strojky dostaly uzamykatelný systém, tak i v případě elektroniky s dvojicí snímačů Black Top Filter'Tron, často používaných u kytar značky Gretsch.

Multifunkční switcher Morley Volume Commander

Nový pedál tradiční americké značky v podstatě nahrazuje funkce kytarových potenciometrů Volume a Tone, sloužících pro korekci hlasitosti, gainu a barvy výsledného tónu. Volume Commander může hráčům nejen zjednodušit práci, ale rozšiřuje také zvukovou paletu overdrivu či preampu, před které je tento model zařazen. Box má dva kanály, které lze používat samostatně nebo společně. Každá větev je vybavena ovladačem hlasitosti, přepínačem Low-Cut se třemi mody (None, Fine, Deep) a voicingovým spínačem Tone s možnostmi Bright nebo Warm. Dva footswitche Vol 1/2 jsou zapojeny v režimu true bypass. Díky řešení typu „1/2/1+2“ jsou tak společně s originálním nastavením vybraného efektu či předzesilovače k dispozici celkem čtyři volby s rozdílnou hlasitostí a ekvalizací.

Hlava a kombo Bad Cat Jet Black

Aparáty kalifornské značky, které si už stačily najít místo v sestavě Tosina Abasiho z Animals As Leaders, nabízejí přepracovanou koncovou sekci (4x EL84) o výkonu 38 W a dvoukanálový preamp se samostatnými gainy i mastery,  společným třípásmovým EQ, reverbem a bias tremolem. Kombo 1x12 je osazeno lety prověřeným reproduktorem Celestion Vintage 30. Podle výroce byla série Jet Black navržena tak, aby přinesla charakteristický zvuk zesilovačů Black Cat hráčům, kteří potřebují silnější power amp, jehož modifikace se odrazila v masivnější a citlivější dynamické odezvě. Sám Abasi o zvukových vlastnostech nové řady aparátů prohlásil, že „takovou čistotu a definici ještě neslyšel“.

Trojice cenově vstřícných efektů od Tone City

Asijská značka, jejíž efekty si získaly oblibu nejen díky skvělému poměru cena / výkon, přidala do kolekce Deluxe trojici pedálů, sestávající z overdrive/boostu Big Rumble, distortion/boostu Holy Aura a delay/reverbu Heavenly Lake. Společným rysem jsou identické rozměry šasi, dvojice footswitchů zapojených v režimu true bypass a 9voltové napájení s průměrným proudovým odběrem 25 mA. Overdrive nabízí zvuk ve stylu butikových aparátů Dumble a distortion disponuje moderním high-gainovým zkreslením s charakterem amerických zesilovačů, přičemž nezávislá boost sekce u obou modelů má zdvih až +20 dB. Dozvuk Heavenly Lake boduje modifikovaným obvodem reverbu, převzatého z pedálu Tiny Spring, a delay emulující chování páskového echa se může kromě délky 1200 ms pochlubit i modulační jednotkou.

Boss IR-2: emulace zesilovačů a impulsy Celestion

Na přelomu ledna února by se měl na evropský trh dostat pedál IR-2, menší sourozenec verze IR-200, který v klasickém Boss formátu disponuje rotačním přepínačem s celkem 11 virtuálními aparáty a stejným počtem kabinetových IR impulsů vytvořených týmem divize Celestion Digital. Hlavní panel nese tři duální potenciometry pro ovládání gainu, hlasitosti, ambientu a třípásmového EQ. Kromě vstupu a stereofonních výstupů je instalována efektová smyčka, konektor pro externí footswitch volící mezi dvojicí kanálů, minijacková sluchátková zdířka a port USB-C umožňují díky integrované kartě přímé nahrávání a také upload vlastních IR vzorků s pomocí dedikované aplikace (macOS/Windows). Sekce Amp a Cabinet lze použít i samostatně.

Super Dragon: replika Marshallu Jimmyho Page

Společnost Sundragon Amps přichází na trh se zesilovačem určeným pro fajnšmekry z řad příznivců klasického britského vintage soundu. Nový model Super Dragon je přesnou kopií upraveného Marshallu Super Bass 1968, který s oblibou používal kytarista Led Zeppelin Jimmy Page. Pro dosažení stejných vlastností, jako má Jimmyho originál, je limitovaná edice osazena zakázkovými transformátory, NOS elektronkami GE 6550, odpory Iskra nebo Allen Bradley a kondenzátory Phillips „mustard“. Nadstandardně objemný tón butikového, ručně sestavovaného zesilovače s citlivou dynamikou a masivní projekcí podporují také boxy 4x12 se speciálně navrženými reproduktory i konstrukcí.

Boxy Bergantino ze speciální série NXTSE

Edice NXTSE z produkce firmy Bergantino Audio Systems sestává z basových kabinetů NXTSE 112, 210 a 212 o výkonech 400, 500 a 800 W RMS, které jsou osazeny woofery s neodymovými magnety (Neo-Extreme), výškovým tweeterem a na zakázku navrženými, fázově koherentními crossovery. Precizně vyladěné boxy, pro jejichž stavbu byl použit výběrový italský topol a ozvučnice z baltské břízy, jsou potaženy odolným tolexem Oyster Tweed, čelní stranu s trojúhelníkovými bassreflexy kryje texturovaná látka v barvě Ox-Blood a design dotváří černý hardware. Kabinety poskytují harmonicky bohatý tón v celém frekvenčním spektru, s konzistentním muzikální přednesem i v kritických středních pásmech.

Bergantino NXTSE

Limitovaná edice bubínku DW MFG True-Cast Bronze

Divize Drum Workshop, sídlící v kalifornské centrále značky DW, uvedla na trh špičkový snare o rozměrech 5x14 palců, jenž byl vyvinut ve spolupráci s bubeníkem a pedagogem Davem Elitchem. Korpus z masivního bronzu je odléván do písku a vnitřní stěny jsou frézovány do konkávního tvaru (3 mm střed, 5 mm okraje), vylepšujícího zvukové vlastnosti tohoto bubínku bodujícího objemným tónem s temnějším charakterem a výrazným atakem. Limitovaná série z firemního Custom Shopu dostala mosazný hardware a struník True-Tone, je obuta do blan Remo Ambassador a hrany těla jsou broušeny v úhlu 45 stupňů. Snare ke svému majiteli dorazí v luxusním pevném pouzdru Calzone.

Syntezátor Behringer UB-Xa: analog ve stylu Oberheimu

Dlouhých šest let si museli zájemci počkat na finální podobu synthu Behringer UB-Xa, který je klonem klasického analogu Oberheim OB-Xa, z něhož výrobce převzal nejen jednotky VCO a VCF, ale i všechny tovární presety. Kromě emulace oblíbené předlohy z 80. let, použité mimo jiné na albech Prince, kapel Van Halen, The Police, Rush apod., přidává Behringer rozsáhlou MIDI podporu, banku s 512 místy, nebo moderní klaviaturu s 61 klávesami, funkcemi aftertouch a velocity nebo možností jejího rozdělené na dvě zóny. Nástroj disponující 16hlasou polyfonií (bi-timbral) má i osmikanálovou modulační sekci, arpeggiator, sekvencer, filtrační plus obálkový modul atd.

Tagy Mooer Fender Morley Bad Cat Tone City boss Sundragon Amps Bergantino DW Behringer

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY