Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 10/24: Yamaha Pacifica, Vox Valvenergy 2, Tama Starclassic Mirage a piano Korg

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Vox uvádí na trh druhou generaci lampových pedálů řady Valvenergy 2, Yamaha posouvá kytarovou sérii Pacifica do prémiového segmentu dvojicí nových modelů, Korg představil digitální klavír pro milovníky Chopinovy hudby, Gibson se hlásí s limitovanou edicí humbuckerů PAF 1959 a příznivci Glenna Hughese se mohou těšit na jeho signovaný nástroj Orange O-Bass. Doporučit můžeme také butikový LP Magneto Velvet Deluxe, wah/fuzz Morley Cliff Burton, napaječ EBS Runsten, výroční set Yamaha Starclassic Mirage nebo kondenzátorové mikrofony od sE Electronics.

Pacifica Professional a Standard Plus: prémiové kytary od Yamahy

V posledních letech byly kytary z produktové série Yamaha Pacifica vyhrazeny především levnějším modelům určeným pro začínající hráče. Letos se japonský gigant rozhodl posunout tuto edici na špičkovou úroveň a představil superstraty Pacifica ve verzích Professional PACP12 a Standard Plus PACS+12, doplněné variantami M, u nichž je palisandrový hmatník s proměnlivým radiusem a 22 pražci z nerezové oceli nahrazen javorem. O kvalitě novinek vypovídají nejen výběrové materiály či modifikované křivky těla vytvářené pomocí technologie Acoustic Design, ale také hardware Gotoh nebo snímače Reflectone v konfiguraci HSS, vyvinuté renomovanou firmou Rupert Neve Designs. Oficiální ceny včetně pevného pouzdra: PACP12 cca 3700 dolarů, PACS+12 cca 2220 dolarů.

Odlehčený Magneto Velvet Deluxe ve stylu Tele/LP

Francouzská butiková značka Magneto Guitars představila na kalifornském veletrhu NAMM nový model Velvet Deluxe, vycházející z předchozí edice Velvet Custom. Verze Deluxe je díky komorovanému mahagonovému tělu poměrně lehká kytara, jejíž korpus kombinuje koncepci Telecasteru a Les Paulu s klenutým javorovým topem a lepeným krkem, včetně typické gibsonovské menzury, vyměřené na 24,75 palců. Palisandrový hmatník nese 22 pražců plus speciální intarzie a kostěný ořech, ergonomický spoj těla a krku umožňuje pohodlný přístup k vyšším polohám a ke kvalitnímu zvuku přispívá dvojice firemních humbuckerů Metro Pole MAC-5 s magnety Alnico 5 a harmonicky bohatým tónem s pevnými basy. První edice Velvet Deluxe má být dostupná v průběhu května.

Magneto Velvet Deluxe

Elektronkové pedály Vox Valvenergy 2

Efektová kolekce Vox Valvenergy, jejíž obvody jsou postaveny na patentované lampové technologii Nutube, se rozrostla o čtyři modely druhé generace, tradičně vybavené OLED displeji zobrazující osciloskop. Příznivci britské značky nyní mohou vybírat z následujících pedálů nové řady Valvenergy 2: Power Burst – booster zapojený ve třídě A, disponující ovladačem hlasitosti a trojicí voicingových modů Treble, Natural, Middle; Tone Sculptor – kytarový grafický preamp / ekvalizer se 7 fadery (Level a 6 pásem: 100, 250, 570, 800 Hz, 2.2. a 5.6 kHz); Fuel Injector – overdrive s parametry Level, Tone, Drive a mody Natural / Fat, který lze využít před čistým i zkresleným kanálem zesilovače; Smooth Impact – kompresor s 3 různými typy komprese (Vintage, Natural, Sag) a potenciometry Output, Comp a Tube Gain.

Humbuckery Gibson PAF 1959 z edice Collector’s Edition Exclusive

Mýtické snímače typu PAF (Patent Applied For), které firma Gibson vyráběla v 50. letech, jsou dnes téměř vyvažovány zlatem a přísahají na ně celé zástupy zvukových puristů. Kytaroví fajnšmekři si nyní mohou pořídit špičkové repliky těchto vintage humbuckerů, jež Gibson označuje jako „nejpřesnější kopie legendárních PAF snímačů, které kdy byly vyrobeny“. Sada s dvojicí PAF (odpor cca 7,7 a 8,6 kOhm) dorazí k majiteli ve stylovém pouzdru Lifton, u snímačů byly použity dobové komponenty včetně cívek z bílého CAB (CAB Cellulose Acetate Butyrate), vinutí ze smaltovaného drátu o průměru 0,064 mm, niklovaných vintage krytů, magnetů Alnico 4 nebo dvoužílové kabeláže. Stejně jako více než 60 let staré předlohy neprošly ani repliky voskovou lázní. Počet těchto setů s cenovkou 999 dolarů je omezen na pouhou tisícovku, každý z nich nese číslování ve stylu roku 1959.

Signovaný Orange O-Bass Glenn Hughes Purple

Zatím poslední přírůstek do série O-Bass představuje model postavený pro renomovaného muzikanta, producenta a mimo jiné i bývalého člena hardrockových Deep Purple, což se odrazilo na temně fialové povrchové úpravě tohoto nástroje. Hughesova signatura se od ostatních zástupců edice O-Bass odlišuje především snímačem Seymour Duncan SPB-1 ve formě půleného single coilu a také šachovnicovou výložkou lemující hrany těla a hlavice. Korpus z afrického okoume je kombinován se šroubovaným javorovým krkem, do hmatníku z purpleheartu je vsazeno 20 středně silných pražců, použit byl firemní niklovaný hardware a jednoduché ovládání v podobě potenciometrů hlasitosti a tónové clony. Cena: cca 600 eur včetně gig bagu.

Orange O-Bass Glenn Hughes Purple

Morley Cliff Burton Tribute Series Power Wah Fuzz

Morley se rozhodl znovu vydat wah fuzz pedál bývalého basisty Metallicy Cliffa Burtona, který před svou smrtí při autonehodě stačil s trashmetalovou legendou natočit její zásadní alba Kill 'Em All (1983), Ride the Lightning (1984) a Master of Puppets (1986). Inovovaná reedice PWF1 v úpravě Distressed Chrome, evokující Burtonův notně opotřebený originál, je vybavena technologií Morley Switchless Activation, využívá optický systém, sekce wahu dostala potenciometr hlasitosti se zdvihem až +15 dB a díky podsvícenému pedálu se neztratí ani na tmavých pódiích. Masivní šasi ze zastudena válcované oceli ukrývá kromě okruhu fuzzu také prémiový buffer. Efekt je použitelný i pro kytaru, klávesy apod.

EBS Runsten: kvalitní napěťový distributor ze Švédska

Runsten poskytuje deset izolovaných 9V DC výstupů, z nichž osm lze přepnout na 12V DC. Každý výstup dodává proud až 900 mA, což je téměř dvojnásobek kapacity většiny běžných napájecích zdrojů s více výstupy. Navýšená proudová úroveň tak umožňuje napájet z jednoho zdroje i pedály či multiefekty, které obvykle vyžadují speciální napěťový adapter. Runsten, osazený i dvěma 5V USB-A výstupy, minimalizuje riziko problémů s šumem a dalšími interferencemi vznikajícími při použití více napěťových distributorů v jednom efektovém řetězci. Součástí jsou jak standardní DC kabely, tak i propojky spojující dva výstupy v paralelním nebo sériovém zapojení pro zvýšení proudu až na 1800 mA nebo napětí až na 24V DC. Výrobce myslel také na adaptéry pro přepólování či převod velikosti konektoru z 2,1 na 2,5 mm. Oficiální cena: cca 260 eur.

Akrylátový set Tama 50th Limited Starclassic Mirage

Od 70. let jsou akrylátové bubny vyhledávané pro svůj jedinečný zvuk a charakteristický vzhled, což byl i případ starších kitů Tama Starclassic Mirage, které se jako připomínka 50 let od vzniku značky vrací ve speciální edici 50th Limited Starclassic Mirage v elegantní úpravě Crystal Ice. Bezešvé korpusy o síle 5,5 mm (BD 6,5 mm) produkují průrazný, harmonicky bohatý tón s dostatkem basů a mohutným atakem, další výhodou tohoto materiálu je jeho mechanická stálost rezistentní na teplotní změny. Výroční set MBA52RZBNS zahrnuje basový buben o rozměrech 22"x16", tomy 10"x7" + 12"x8", floor tomy 14"x12" + 16"x14" a dva držáky tomů MC69. Samostatně je prodáván snare MBAS65BN 14"x6.5" opatřený litými ráfky, mechanikou MLS30ABN / MLS30BBN a karbonovým struníkem MS20RL14C.

Kondenzátorové mikrofony sE Electronics T1 a sE4100

Mikrofony sE4100 a T1 jsou nejnovějšími přírůstky do oblíbené řady velkomembránových kondenzátorů z produkce sE Electronics. Novinky vycházejí z úspěšných modelů sE4400 a T2, oproti kterým ale nabízejí výhradně kardioidní pattern. Zachován zůstal nejen elegantní design šasi s přepínačem low-cut filtru a padem, ale také hřejivý, hladký zvuk, takže obě verze jsou ideální volbou pro širokou škálu aplikací, počínaje overheady pro bicí soupravy až po ozvučení klavíru, basy či kytarových sestav. T1 ve stříbřitém provedení se od varianty sE4100 odlišuje především titanovou membránou s velmi rychlou přechodovou odezvou, zatímco sE4100 má kapsli potaženou zlatem. Každý model je nabízen samostatně i v kalibrovaném páru pro stereo záznam.

Korg Poetry: digitální klavír pro milovníky Chopina

V brzké době uvede Korg na trh digitální piano, vzdávající hold Frédéricu Chopinovi, jednomu z předních skladatelů období romantismu. Model s příznačným názvem Poetry a hloubkou pouhých 35 cm disponuje dvojicí zvukových režimů: první vychází z Chopinova francouzského klavíru Pleyel z roku 1843, který měl 80 kláves a byl naladěn na referenční tón 430 Hz, tedy o 10 Hz níže než je současný standard. Druhý mod je odvozen od italského koncertního křídla, které se používá v prestižní Chopinově soutěži a má transparentní, velmi expresivní zvuk. Konstrukčním základem je špičková japonská kladívková klaviatura RH-3 (88 kláves) s pěti možnostmi citlivosti dotyku, nechybí trojice pedálů, ozvučný systém, banka s 50 Chopinovými skladbami, efektová jednotka, nahrávací sekce, metronom, funkce vrstvení, MIDI, Bluetooth atd. Cena: cca 1900 eur.

Tagy Yamaha Magneto Guitars vox Gibson Orange Morley EBS tama sE Electronics korg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY