Přejít k hlavnímu obsahu
Poppy s image sladké princezny na hraní rázně skoncovala | Foto: Universal Music Group
Poppy s image sladké princezny na hraní rázně skoncovala | Foto: Universal Music Group
Jan Hamerský -

7 popových umělkyň, které inspiroval metal

Lady Gaga pogovala na Metallicu, Miley Cyrus se ji chystá předělat a řetězec H&M před třemi lety vyrukoval s falešnými blackmetalovými triky. Jestli vám něco z toho hýbe žlučí, nečtěte dál. V popu totiž přibývá umělkyň, které nemají po zboostrovaných kytarách osypky a dokonce je i používají. Některé proto, že neví, že se to nedělá, jiným zakázané ovoce chutná sladce. Řadím je abecedně.

1. 100 gecs

Pop punk, dubstep anebo trance – Laura Les a její parťák Dylan Brady ze severoamerického St. Louis žánry neřeší. Že si vzpomenou zrovna na deathmetal, bylo jen otázkou času. Neshodnou se jenom, jestli breakdowny a hrdelní vokály do 800 db Cloud zapracovaly pod vlivem Cannibal Corpse nebo elektronického dua Breathe California. Asi ztratili přehled, když si přehazovali jeden update projektu v Logicu za druhým.

2. Babymetal

Slyšíte metalcore, vidíte tři zpěvačky s propracovanými kreacemi. Japonská popkultura si zjevně libuje v ostrých kontrastech. Proč by jinak hledač talentů Kobametal angažoval v roce 2010 ještě nezletilé Suzuku Nakamoto, Mou Kikuči a Yui Mizuno do vskutku neotřelé dívčí kapely. Mimochodem, slovutný Budokan vyprodali už po šesti letech koncertování a ještě loni objížděli podobně velká pódia jako Avenged Sevenfold, Megadeth nebo Slayer.

3. Doja Cat

Amala Ratna Zandile Dlamini se narodila a vyrostla v Los Angeles. V sedmnácti si lidé od Sony všimli jejích tracků na Soundcloudu, pak miliony dalších na TikToku jejího twerkování v kravském pyžamu. Potud nic moc zajímavého. Hudebnice a rapperka Doja Cat šokovala až letos během předávání cen MTV metalovou verzí jejího hitu Say So, která jí překvapivě sedla.

4. Grimes

Claire Boucher média zredukovala na manželku Elona Muska. Kanadská hudebnice a performerka si přitom sama od píky vybudovala svéráznou „ADHD hudbu“, které obsáhne jak Mansona, Nine Inch Nails a Swans, tak Mariah Carey, Enyu nebo rappery Jedi Mind Tricks. List Guardian ji proto popsal jako „trochu od všeho, co jste kdy slyšeli, a celkově jako něco, co jste ještě neslyšeli“. Letošní album Grimes zvané Miss Anthropocene sice Pitchfork už nechválí tolik jako osm let staré Vision, pořád si ale drží vysoký standard.

5. Jazmin Bean

Britskou hudebnici a také stylistku Melanie Martinez inspirují panenky, ale také japonská kultura a monstra. S líčením a tělesnými modifikacemi experimentuje od rané puberty. Do muziky se však pustila až loni. Vydala EP Worldwide Torture s vizuálem, který dost připomíná Slipknot.

6. Poppy

O pětadvacetileté Moriah Rose Pereira si odběratelé jejího youtubového kanálu dlouho mysleli, že je zpívající android. Do své mystifikace, která si dobírá online kulturu, jí zahrnul producent a partner Corey Michael Mixter alias Titanic Sinclair. Od doby, co na něj prasklo, že jen zopakoval totéž schéma jako se zpěvačkou a bývalou přítelkyní Mars Argo a ještě má násilné sklony, Poppy jede sólo. A s image sladké princezny na hraní rázně skoncovala.

7. Rina Sawayama

Japonská hudebnice a modelka vyrostla v Británii. Zkraje letošního roku vydala stejnojmenné autorské album, na kterém fúzuje avantgardní taneční pop s numetalem. Prý jí to pomáhá vyjádřit, jak strašně ji štve žít ve světě, který by ženy nejraději viděl sedět doma v koutě ještě dlouho po karanténě.

Vynechali jsme nějakou mainstreamovou hvězdu, kterou metal inspiruje? Házejte odkazy pod článek, ať si rozšíříme obzory.

Tagy gender metal pop Babymetal Doja Cat Grimes Jazmin Bean Poppy Rina Sawayama 100 gecs

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY