Přejít k hlavnímu obsahu
Bloodywood se vyjadřují ke všemu, o čem se v Indii mlčí. | Zdroj: promo Bloodywood
Bloodywood se vyjadřují ke všemu, o čem se v Indii mlčí. | Zdroj: promo Bloodywood
Jan Hamerský -

6 důvodů, proč jsou Bloodywood nejzajímavější lopaťárna z Indie

Říkají si Bloodywood, pocházejí z Nového Dillí, hrají numetal a právě vydali album. Jestli si říkáte, že kapela s tak blbým názvem může být zajímavá snad jedině původem, pak máte v podstatě pravdu. Způsob, jakým týpci z Bloodywood nakládají s místním folklórem a jak se vyjadřují ke všemu, o čem lidé v Indii běžně taktně mlčí, je neuvěřitelně chytlavý a stojí za to ho probrat podrobněji. Konečně, letos kapela zahraje v ČR na Brutal Assaultu. Podívejme se na šest singlů, které vyšly předtím, než z většiny z nich Bloodywood složili dlouhohrající debut.

1. Tunak Tunak Tun (Metal Version)

Vítězné tažení Bloodywoodu napříč internetem zahájil metalový cover, jenomže jaký! Absolutní šíleností byl už výpravný a ve své době absurdně drahý (1,14 milionu dolarů podle současného kurzu) originál od paňdžábské popové hvězdy Dalera Mehndiho (1998) a Bloodywood si nyní ještě přisadil. Jejich video má okázale lacinou postprodukci a vedle spořiče obrazovky nebo Maria v něm figuruje také brazilský youtuber Bonde de Metaleiro. Jen tak na okraj, tahle srandička už má skoro stejnou sledovanost jako originál.

2. Indian Street Metal | „Ari Ari“ (feat. Raoul Kerr)

Věci nabraly rychlý spád, jakmile Bloodywood přibrali do party Raoula Kerra. Kerr totiž rapuje v angličtině, čímž kapelu, jíž do té doby mohlo rozumět nanejvýš 334 milionů lidí v severní a střední Indii – zpěvák Jayant Bhadula píše texty v hindštině – přiblížil zbytku světa. K tomu si připočtěte dlouhé procházky ušmudlanými uličkami nebo epické riffování Karana Katiyara na velbloudovi a máte hotovou senzaci. Mimochodem, všimli jste si, že prakticky všichni lidé na pozadí se za členy kapely ohlížejí? Jestli ne, vězte, že takhle se komparz nechová.

3. Gaddaar

Jestliže je Ari Ari oslavou surové a nespoutané rozmanitosti indického subkontinentu, Gaddaar přespolním způsobí morální kocovinu. Bloodywood v něm totiž se sobě vlastním šibeničním humorem popisují stinné stránky života v největší demokracii na světě. Dobírají si kastovnictví, lhostejnost k lidskému životu, korupci a strach z Islámu, před nímž úřadující premiér za hinduistickou nacionalistickou stranu Narédra Módí (2014-) přivírá oči a sbírá preference. Proto v refrénu zpívají: „Uvízli jsme v jejich síti / Přicházíme o rozum / Doufáme v lepší zítřky / Použití a obrácení v prach.“

4. - 5. Endurant & Jee Veerey

Když už jsme u bezohlednosti, za pokorou a tvrdou dřinou, jimiž jsou obyvatelé Indie pověstní, se často skrývá obrovský strach. Indie klade stejně brutální důraz na výkon jako Čína a je tam zvykem chodit přes mrtvoly, které nevyhověly vysokým očekáváním. Proto mnozí Indové trpí těžkými úzkostmi a právě jim Bloodywood promlouvá do duše: ať jsou dál milosrdní a vytrvalí, ať najdou svou důstojnost, ať nejsou otroky cizích snů a jdou za svými vlastními.

6. Dana Dan

V nejnovějším a jednom z nejděsivějších barevných klipů, jaký kdy kdo natočil, hraje klíčovou roli tanec Kálí, tmavomodré bohyně smrti, osudu a změny jako jediné životní jistoty. Její přítomnost signalizuje, že časy se mění i ve starobylé Indii a že všichni chlapi, kteří dosud beztrestně znásilňovali nebo vraždili ženy, protože „pošpinily čest rodiny,“ si zaslouží jedině pořádný výprask.

Který klip se vám líbil nejvíc? Chybí ve výběru váš favorit? Napište mi do komentářů.

Tagy top 10 Indie Bloodywood numetal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY