Přejít k hlavnímu obsahu
V rockové historii bychom marně hledali druhou takhle vrtošivou a nesnesitelnou osobnost. | Foto: Dena Flows
V rockové historii bychom marně hledali druhou takhle vrtošivou a nesnesitelnou osobnost. | Foto: Dena Flows
Jan Hamerský -

6 důvodů, proč je hraní s Axlem fakt za trest

Před pár dny měl šedesátiny Axl Rose. Těžko říct, jestli mu někdo popřál všechno nejlepší. Je sice spoluautorem několika kanonických alb rockové historie, zároveň bychom v téže historii ale marně hledali druhou takhle vrtošivou a nesnesitelnou osobnost. Proč podobného génia v kapele nechcete trpět ani za zlaté prase, vysvětlím v šesti bodech.

1. Je to nezodpovědný magor

Když Adriana Smith, tehdejší přítelkyně bubeníka Steva Adlera, zjistila, že ji podvádí s jinou, Axla nenapadlo nic lepšího než zhrzené a ještě navíc zdrogované ženě dopřát její pomstu. Přesvědčil ji, aby na pozadí písničky Rocket Queen předstírala, že souloží. Adriana Smith později  už jako profesionální adiktoložka  přiznala, že tahle epizoda jen prodloužila a prohloubila její tehdejší závislost.

2. Je to primadona na zabití

Jak se stalo, že Guns mají doživotní zákaz hrát v St. Louis? Axla tam v červnu 1991 naštvalo, že ochranka v koridoru nezasáhla proti neautorizovanému fotografovi. Takže praštil mikrofonem a šel pryč, načež rozzuření fanoušci začali demolovat staďák. Ještě větší Mordor Axl rozpoutal v ulicích kanadského Montrealu v srpnu 1992. Nepochopil, že jestliže Metallica nedohrála set proto, že Hetfielda z pódia odvezla záchranka, měli by se Gáni pochlapit a zachránit večer. Místo toho fanoušky ještě víc navztekali dvouhodinovým zpožděním a tím, že odehráli jen devět písniček.

2. Je náladový a nevyzpytatelný

Když byli Guns N’ Roses v srpnu 1989 na turné po Japonsku, Axl celé dny nevycházel z hotelového pokoje, odmítal s kýmkoliv mluvit a poslal do háje i člověka, kterého platil za to, že ho měl v domluvený čas probudit.

3. Túrovat s ním je o strach

Rozjezd Hell Tour 7. června 1985 byl skutečně stylový. Kapela zmeškala hned několik vystoupení. Dvě hodiny za kalifornským Fresnem se jí porouchalo auto. Nejbližší koncert dali až v Seattlu za čtyřicet hodin stopem a na vypůjčený aparát. Začátečnická smůla, řeknete si. Jenže ani po skoro dvaceti letech u nich v tomto ohledu nebyl znát pokrok. Když Gánům, a to už hráli v jiné sestavě, v roce 2002 ve Filadelfii shořela dodávka, nejen že nebyla show, ale ještě propukly nepokoje. Proslýchalo se, že Mistr dal před fanoušky přednost baseballu a zápasu New York Knicks.

Zdroj: 9gag.com

4. Řeší kraviny

Pistole málem nepodepsali smlouvu s Geffen Records. Jak se to stalo? Axl ztratil kontaktní čočky a myslel si, že mu je někdo ukradl jen proto, aby kontakt sabotoval. Naštěstí pro kapelu stálo managementu za to počkat dvě až čtyři hodiny, než produkční Axlovy čočky našla.

5. Zazdil inspiraci pro největší hity kapely

Víte, co větší peklo, než hrát do skonání světa Stánky od Nedvědů? Vědět, že jedny z nejromantičtějších písní Guns N’ Roses, tedy Sweet Child o' Mine nebo November Rain, jsou dost možná spektakulární kýč. Takhle to má Erin Everly, která bývalého manžela Axla zažalovala na napadení, znásilnění a omezování osobní svobody. Axl jí podle obžaloby z roku 1994 měl držet v bytě bez dveří. A protože žádné #MeToo ještě nebylo, pro obě strany nepříjemný spor skončil blíže nespecifikovaným mimosoudním vyrovnáním.

6. Je to tak trochu homofob a rasista

Následující bod trochu souvisí s tím předchozím. V písni One in a Million není co schovávat za básnickou licenci. Axl doslova zpíval „migranti a buzíci do naší země jdou / založit si mini Írán / nebo šířit nějakou svinskou nákazou,“ A ještě přilil olej do ohně, když na svoji obhajobu řekl, že „měl velmi špatné zkušenosti s homosexuály“ a že ta píseň „je velmi jednoduchá a obecná.“

Chtěli byste Axla v kapele? Jestli ano, napište mi do komentářů, co vás k tomu vede.

Tagy top 10 Axl Rose Guns N’ Roses

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY