Přejít k hlavnímu obsahu
Jared Falk | Foto: YouTube
Jared Falk | Foto: YouTube
Ondřej Novák -

5 bubenických lektorů, kteří vás posunou ve hře na bicí

Na internetu se nachází celá řada videí nebo online lekcí, které nám mají pomoci se na bubny naučit hrát nebo se ve hře zdokonalit. V tomto článku zmíním pět bubenických guru, kteří inspirují mě. Pevně věřím, že mají co předat i vám.

Youtube je přímo napěchovaný takovými videi, ale vybrat mezi nimi kvalitní materiál může být velmi obtížné. Může se až zdát, že každý, kdo má doma bubny a kameru, nějakou lekci natočí. Od takových „učitelů“ se ale naučíme pramálo. Pouze kvalitní mentor dokáže předat užitečné informace.

1. DRUMEO

V tomto případě se nejedná o žádného konkrétního bubeníka-učitele, ale o výukový Youtube kanál v čele s Jaredem Falkem. Tento kanál v současné době čítá něco přes tisíc převážně výukových videí. Většina online lekcí je přibližně hodinu dlouhá a každá patří jinému bubeníkovi. Mezi lektory nechybí třeba Gavin Harrison nebo Todd Sucherman, což je opravdu špička ve svém oboru. Lekce jsou zaměřené každá na něco jiného a postupně se v nich vše rozebere do posledního detailu, ať už jde o rytmus, break nebo třeba techniku hry. Nevýhodou by pro někoho mohlo být to, že všechna videa jsou v anglickém jazyce.

2. Pavel Valdman

Skvělým českým lektorem je Pavel Valdman – absolvent Berklee College of Music. Mezi jeho učitele patřili třeba Chris Colleman nebo hvězdný Mike Mangini. Pavel je proslulý svými klinikami, ze kterých je na YouTube spousta záznamů. Nechybí mezi nimi ale třeba také stick trick video – video plné triků s paličkami. Tento typem spíše silový hráč začíná každou lekci ukázkou hry s podkladem a poté například zopakuje zajímavý break, který použil, a vysvětlí a názorně v několika krocích předvede způsob, jakým ho zahrát.

3. Matt Garstka

Jinými slovy hudební matematik. Matt si opravdu libuje v polyrytmech a všem, co není na čtyři doby. Jeho lekce jsou cílené na zkušenější hráče, kteří by rádi oživili svoji hru. Mattovy lekce vyžadují opravdu velkou soustředěnost. Tento bubenický mág vám mimo jiné ukáže, jak z vašeho metronomu vyždímat naprosté maximum. Z Mattovy hry se může opravdu zamotat hlava, tak opatrně!

4. Emmanuelle Caplette

Tato křehká bubenice studovala pop a jazz na Drummondville College. Emmanuelle ve svých lekcích využívá jak celou sadu, tak i cvičící pad, na kterém s nadšením ukazuje třeba cvičení na zlepšení kontroly paliček. Levý roh videa patří notovému zápisu daného partu, který Emanuelle zrovna hraje. Cvičení jsou doplněna i o tikající metronom v pozadí, což dělá celé hraní srozumitelnějším a jednodušším v tom, že si sami nemusíme metronom nastavovat a můžeme začít cvičit ihned současně s videem.

5. Martin Vajgl

Posledním z pětice bubenických guru je Martin Vajgl. V současné době bubeník kapely Olympic je na YouTube známý především videi na kanálu Kytary.cz. Ve videích Martin ukáže klasicky lick nebo trik, který sám používá. Důkladně vysvětluje princip dané věci, a to hlavně jak ji zahrát a následně aplikovat. Celkové zpracování lekce na mě působí velice profesionálním dojmem a o kvalitě v tomto případě nelze pochybovat.

Které bubeníky a výuková videa sledujete vy? Podělte se s námi v komentářích.

Tento text vyšel u příležitosti letošních 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými články celé dekády. Poprvé byl zveřejněn 18. října 2019.

Tagy lekce na YouTube bicí Drumeo Martin Vajgl 10 let magazínu Frontman

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Na bubny hraji od 10 let. Jsem bubeník celým svým srdcem. Hraji v několika kapelách. Razím heslo: „Bubeníkem se nestaneš, tím se musíš narodit!“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY