Přejít k hlavnímu obsahu
Jimi Hendrix, foto: Wikipedia
Jimi Hendrix, foto: Wikipedia
Jan Hamerský - St, 04.07.2018 - 08:00

10 songů o ohni, které se vpálí do paměti


Výročí Husova upálení spadá na 6. července, na samý začátek období grilovaček a táboráků. Proto jsem vybral deset nejpamátnějších kousků, ve kterých oheň hraje hlavní roli.

10. Like Fire – Bloodbath

Hned zkraje to bude masakr. Švédská deathová superskupina členů Katatonie a Opeth, která si od složitější muziky nutně potřebovala vzít volno. Nebylo to nic platné, i tak se octli mezi žánrovou špičkou.


9. Burn in the Beautiful Fire – Insense

Kousek, po němž každý pyroman pookřeje, složila jedna z mála norských metalcorových kapel. Původ ze země Severního polárního kruhu se skutečně nezapře. Je to neředěná temnota.


8. Rage Against the Machine – Sleep Now in the Fire

Kapelu proslavil přebal s upalujícím se mnichem, to mluví za vše. Track doprovodil klip Michaela Moorea, jehož natáčení se drobet zvrtlo. Uprostřed obchodního dne si vynutilo uzavření burzy.


7. Firestarter – Prodigy

Rozjet pořádnou pařbu, jedno jestli v reálu nebo na kompu, je bez Prodigy nemyslitelné. Zvlášť ne v Čechách, kde track v roce 1996, kdy byl vydán, okupoval absolutní vrchol žebříčku IFPI.


6. Burn the Witch – Queens of the Stone Age

Čarodějnice jsou už sice pár týdnů za námi, jenže co může líp dotvořit atmosféru léta než příkladně zhulená ozvěna jižanské muziky.


5. Fight Fire with Fire – Metallica

Než se z „metalízy“ stala akciovka a předražený jukebox, nejenže rajtovala na blesku. Taky hasila oheň ohněm. Nejdřív akustická předehra, pak bez varování hustá baráž riffů. Učebnice thrashe.


4. I‘m on Fire – Bruce Springsteen

Springsteen je boss. Mimo jiné i proto, že dokáže i z mála vykřesat opravdu hodně. Do necelý tří minut zkomprimoval fantazie a pocity, kterým si každý opuštěný chlap dívá zblízka do čí.


3. Ring of Fire – Johnny Cash

Když dva dělají totéž, není to totéž. Sestra Cashovy múzy Anita Carterová s písní o spalující vášni brzy pohořela, kdežto rozervaný muž v černém ji povýšil na jeden ze svých největších hitů.


2. Fire – Jimi Hendrix

Jako první obětoval elektrickému chrámu to nejcennější, co kdy měl a o čem věděl naprosto vše. Kytaru. Že Hendrix má co říct i bezmála padesát let po své smrti, je ostatně jasně slyšet i z této hříčky.


1. Light My Fire – The Doors

Na vrcholu nemůže trůnit nikdo jiný než král všech ještěrů s družinou. Jim Morrison skladbu možná zamýšlel jako složitou freudovskou metaforu sexu a smrti. Jeho fanklub si ji však přebral po svém.

Tagy top 10 oheň
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY