Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Po, 31.03.2014 - 07:57

10 nejlepších hardrockových dvojic

Tyhle tváře rozeznáte na míle daleko. Nejen že mají charismatické vystupování a vzájemně se doplňují na pódiu, ale onu pověstnou chemii uplatňují především v komponování. Některé z nich pohromadě s největší pravděpodobností asi už neuvidíte, rozhodně ale patří k těm, co se rozhodně zapsali do rockové historie. O kom je řeč?

10. Brian Johnson & Angus Young (AC/DC)

Hardrockový řvoun přišel do kapely AC/DC po smrti jeho předchůdce Bona Scotta v roce 1980 a hned se podílel na bravurním a komerčně nejúspěšnějším albu Back In Black. Od té doby je poznávacím znamením kapely nejen legendární kytarista oděný ve školní uniformu, ale i nabušený Brian Johnson, který chraplavým vytím nabízí perfektní doplněk k bláznivému duck walku.


9. Steven Tyler & Joe Perry (Aerosmith)

Vypadají úplně stejně. Na pohled věčně sjetí a v rozevlátých hippies róbách plodí "toxická dvojčata" okázalý rock, v němž se břitké riffy mísí s původním blues a neworleanským rock´n´rollem. Že přežili svoje drogové období, je dohromady ještě víc spojuje. Na pódiu tvoří semknutý pár a těžko říct, kdo z nich je větším tahounem Aerosmith. Jedno je jisté – oba jsou nenahraditelní.


8. Axl Rose & Slash (Guns N´Roses)

Ba ne, tyhle dva pohromadě už asi neuvidíme. Jestliže dnes nová sestava Guns N´Roses začne úvodní akord Paradise City, každému se okamžitě vybaví spíš bujará Slashova kštice, která vždy byla dominantním image stretrockového bandu, než současná plejáda profesionálních nájemných hráčů. Naopak když se dnes Slash obalí jinými doprovodnými muzikanty, pověstný Axlův ječák tu zkrátka taky chybí. Tahle chemie z 80. a 90. let se již nikdy nevrátí.


7. Ozzy Osbourne & Tony Iommi (Black Sabbath)

Ztřeštěný Ozzy měl to štěstí, že ve své kapele měl spoustu talentovaných muzikantů. Nebyl to ani Randy Rhoads ani Zakk Wylde, nýbrž prapůvodní spoluhráč z Black Sabbath Tony Iommi, který s Ozzym tvoří stálou a zapamatovatelnou dvojici. Že se Tonymu po Ozzyho odchodu zas tak dobře s Black Sabbath nedařilo, není žádným tajemstvím – strašidelný charismatický vokál tu holt chyběl. No a mocné riffy Iron Man nebo Black Sabbath uměl vždycky zahrát nejlíp sám mistr pekel Tony Iommi.


6. Freddie Mercury & Brian May (Queen)

Jestli má nějaká legenda problém najít dostatečnou náhradu za odejitého zpěváka, tak je to bezesporu kapela Queen. Britská legenda, co si troufla i na osmdesátkové disco, se od smrti Freddieho marně pokoušela již několikrát najít jeho nástupce, pokaždé to ale dopadne jako vlastní revivalové klišé. Freddieho knírek a kudrnaté háro Briana Maye tvořilo na první pohled nesourodý pár, ovšem velitelský fanfarónský vokál & mistrovská kytara udávaly jasný tón celým Queen.

Tagy top 10 nej
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY