Přejít k hlavnímu obsahu
Muse
Muse
Martin Hošna - Út, 23.09.2014 - 14:56

10 nejlepších fuzzy riffů

Těžko si lze představit jakéhokoli kytaristu, který by nikdy nezkusil kytarový efekt. Deset příkladů ukazuje, že "fuzzy" riffy vládnou kytarové hře navěky. Ale pěkně popořádku.

1. The VenturesThe 2000 Pound Bee

V roce 1962 natočili The Ventures instrumentálku The 2000 Pound Bee, která se stala ihned vodítkem pro další a ještě slavnější formace. Zkreslený riff tu až šablonovitě opisuje jednoduchou etudu, nic ale naplat, tihle byli jedni z prvních.


2. The Rolling Stones(I Can´t get Now) Satisfaction

Tahle klasika z roku 1965 tu nesmí chybět. Nejslavnější riff všech dob z dílny Keitha Richardse vzniknul na Maestro Fuzztone FZ-1, tehdy nejznámějším kytarovém efektu. Netřeba dále rozvádět, že Satisfaction má slávu přineslo natrvalo.


3. The BeatlesTaxman

Za další klasiku z alba Revolver (1966) je zodpovědný George Harrison, ovšem fuzzy solo zahrál pěkně zostra Paul McCartney. První song od Beatles, který je ukázal z té druhé rockovější stránky, a to právě díky zkreslenému zvuku.


4. Jimi HendrixFoxy Lady

No jasně, Jimi Hendrix se svým debutem Are You Experienced? nastavil laťku pěkně vysoko, co se kytarových efektů týče. Foxy Lady zahrál kytarový mág na Fender Strat a pomocí pedálu Fuzz Face zapříčinil vznik psychedelic rocku.


5. The Guess WhoAmerican Woman

Zcela jinou cestou se vydali kanadští The Guess Who. Jejich riffy jsou sametově uhlazené, zato rázné a přívětivě řízné. Skladbu z roku 1970 rádi vzali za svou jiní umělci, nejznámějším z nich je Lenny Kravitz.


6. David BowieSuffragette City

Kabaretní glam rock 70. let se bez špinavých kytar neobešel. Fenomenální Ziggy z roku 1972 byl špinavými kytarovými riffy doslova narvaný.


7. The StoogesYour Pretty Face Is Going To Hell

Hudební chameleon Iggy Pop se svými The Stooges nenechal nikoho na pochybách, že punk rock se bez zkreslených kytar neobejde ani omylem.


8. The Beastie Boys - Sabotage

Nejlepší baskytarový fuzzy riff, co kdy byl natočený! Ačkoli The Beastie Boys patří spíš do hiphopové subkultury, Sabotage se stala vtipnou rockovou hymnou 90. let.


9. MuseNew Born

A u baskytarových riffů ještě zůstaneme. Zkreslenou kytarovou stupňovitou melodii charismaticky následuje basové energické bublání, následované dravým kytarovým sólem. Hard rock - model 21. století.


10. The Black Keys'Till I Get My Way

Garážový rock amerického dua Dana Auerbacha a Patricka Carneyho je v současnosti vnímán jako jeden z nejlepších vůbec. Tohle tady už bylo, anebo nebylo?

Tagy 10 nej TOP 5 top
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY