Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Bára Ungerovi v klipu ke skladbě Satelity. | Foto: archiv Zrní
Honza Bára Ungerovi v klipu ke skladbě Satelity. | Foto: archiv Zrní
redakce -

Zrní natočili svůj nejintimnější klip Satelity

Svůj nejintimnější klip za více než dvacetiletou kariéru zveřejnila kapela Zrní. Její frontman Honza Unger s manželkou Bárou a oběma syny ho natáčeli u sebe doma, na zahradě a při pikniku na kopci za vesnicí. Křehké homevideo ke skladbě Satelity volně navazuje na klip k písničce Ať, které spolu dvojice připravila před pěti lety. Sestříhala ho spolupracovnice kapely Natálie Kratochvílová.

Honza a Bára Ungerovi spolu už osm let žijí na vesnici mezi Poličkou a Litomyšlí ve starém stavení se zahradou. Bára je muzikantka, polovina dua Dva, ale taky výtvarnice, která tvoří pod značkou Mœtïvï. Nový klip Satelity manželé naplnili obrazy radostného tance, něhy a rodinného štěstí. Všichni aktéři ve videu jsou odzbrojujícím způsobem osobní.

Pojetím i díky střihu je klip možné vnímat jako protiklad přeprodukovaných klipů. V hlavní roli je láska a bezprostřednost, kterou fanoušci znají i z koncertů Zrní. „Za nás tvorba musí bejt spojená s radostí a zábavou a dít se jen tak mimochodem. A tak jsme v jeden krásnej podzimní den vzali koš s jídlem a dekou, vyrazili na kopec za vesnici a tam jsme si udělali rodinnej piknik, u kterýho jsme točili náš tanec. U Ať jsme pekli ryby, tentokrát byl chleba s pomazánkou, čaj a sušenky,“ říká Honza Unger.

Satelity jsou poslední písničkou, kterou Zrní na aktuální desku Široko daleko nahrávali. „Co bych asi chtěl, aby bylo tim uplně poslednim okamžikem? Napsal jsem tu písničku pro svou ženu, Báru. Klukum jsem poslal demáč, Hudebnic k tomu vymyslel takovej trochu reichovskej kvartet a shodli jsme se, že k tomu nic dalšího přidávat nebudeme. Ať to zůstane křehký,“ dodává ke vzniku skladby Unger. Nahrávání zpěvu k Satelitům pro něj bylo silným zážitkem. „Nikdy jsem se ještě do ničeho tak nepoložil. Uplně jsem zapomněl, kde stojim a co dělám a jenom jsem řikal ten text,“ uzavírá.

Publicista Ivan Hartman Satelity srovnává se skladbou Treaty od Leonarda Cohena, jejíž druhou verzi „nesly smyčce tak teskné, že musely bolestně sevřít srdce milionů posluchačů“. „Pomalu plynoucí Satelity jsou nejdojemnější písní za více než dvacetiletou kariéru pětičlenné kapely dnešních čtyřicátníků. Obdobně jako v té druhé verzi Treaty také v Satelitech zní blažené, skoro funerální smyčce hostujícího kvarteta. A zpěvák i textař Jan Unger zde důvěrně vypráví o posledních věcech člověka,“ píše Hartman.

Na sedmé řadové desce Široko daleko, kterou v pražském Lucerna Music Baru nedávno pokřtil kaplan věznice v Plzni na Borech Blažej Pelán, se Zrní vrátili ke svým zdravým kořenům. Po písničkách Dráha a Mí zlatí roboti jsou Satelity třetí skladbou z alba, která se dočkala klipu.

Pozvali jste už někdy fanoušky v klipu takto blízko domů? Podělte se s námi v komentářích nebo o svém klipu napište na redakce@frontman.cz.

Tagy Zrní Dva

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY