Přejít k hlavnímu obsahu
Smrt zastihla hned několik institucí, odešel například František Nedvěd. | Foto: Miloslav Rejha
Smrt zastihla hned několik institucí, odešel například František Nedvěd. | Foto: Miloslav Rejha
Jan Hamerský - Pá, 14.01.2022 - 08:00

Zásadní osobnosti české hudby, o které jsme přišli v roce 2021

Jak se v posledních dvou letech proměnila česká hudba? S určitostí můžeme říct, kdo už její podobu utvářet nebude. Souběžně s pandemií loni odešlo hned několik osobností, které se zásadním způsobem podílely na jejím charakteru. Které to jsou, připomínám v abecedním pořadí podle žánru.

Folk a folklór

Název „Tahle doba není pro nás“ dokumentu Jana Látala o Janu Nedvědovi se dost kryl s loňským rozpoložením příznivců lidové hudby všeho druhu. Smrt zasáhla hned několik institucí. Zemřeli František Nedvěd (†73), trumpetista a akordeonista z Čechomoru Radek Pobořil (†75) nebo kapelník Pacifiku a moderátor Country Rádia Tony Linhart (†80). Spirituál Kvintet s ročním odkladem uzavřel šedesát let hraní posledním koncertem v pražské Lucerně (13. října 2021). Krátce poté zesnul Jiří Cerha (†78), po Dušanu Vančurovi další dlouholetý člen tělesa. Dohrála také legendární Moravanka.

Jazz

Žánr držel smutek za jeden z největších talentů generace 80. let. Avantgardní vokalistka Mirka Křivánková (†67) byla známá z kapely C.H.A.S.A. a i díky spolupracím s Jiřím Stivínem nebo Jazz Q. Ze zámoří zase došla zpráva, že mezi námi už není ani vyhledávaný kontrabasista George Mraz (†77), který doprovázel mimo jiné Ellu Fitzgerald nebo Herbieho Hancocka.

Perestrojkové hard & heavy

S dost smíšenými pocity přijal metalový národ zprávu o odchodu Radima Pařízka (†67). Vysmívaný „bum–čvacht“ bubeník udělal z Citronu metalovou legendu a z metalu v ČSSR zase masový životní styl, byť to vše za cenu spolupráce s mocenskými strukturami KSČ. Později v podmínkách tržního kapitalismu své styky a ostré lokty bohatě zúročil. Pod jeho mediální dům patřilo Rádio Čas, Rádio Hey! ale také Šlágr Františka Peterky.

Pop

Covid si vybral daň mezi popíkáři. Smrtelnou ránu zasadil Ladislavu Štaidlovi (†75), jednomu z hlavních architektů normalizačního popu a blízkému spolupracovníkovi Karla Gotta, nebo slezskému zpěvákovi a kytaristovi Davidu Stypkovi (†41), který prohrál boj s rakovinou slinivky. Stypka po sobě zanechal tři děti a kapelu Bandjeez, jíž adoptovala Kateřina Marie Tichá. Po dlouhé nemoci zemřel též idol 80. let, zpívající bubeník Víťa Vávra (†68). V posledních letech se potýkal s artrózou a byl odkázaný na pomoc pečovatelů.

Rock

Uzavřely se úvodní kapitoly českého bigbítu. Navždy odešly klíčové osobnosti klasických sestav prvních beatových kapel, pražského Crystalu (Petr Brožek, †79) a Olympicu (Pavel Chrastina, †81) nebo brněnských Synkop 61 (Michal Polák, †77 a Vratislav Lukáš, †66). Kromě nich se na věčnost odebrali ještě Luboš Andršt (†73), baskytarista Progresu 2 Pavel Pelc (†71) nebo bývalý kytarista a zpěvák Rybiček 48 Honza Štrup (†38).

Šanson

V nedožitých devadesáti letech nás navždy opustila „šansoniérka se slovanskou duší“ Hana Hegerová. Jak si přála, teprve po její smrti vydal hudební nakladatel Tomáš Padevět její životopis pojmenovaný Carmen. Pracoval na něm deset let. Zesnul rovněž mistr absurdního humoru Jan Vodňanský (†79). Brilantní textař byl neodmyslitelně spjatý s hudebním skladatelem Petrem Skoumalem a jejich tvorbou pro děti.

Kdo v tomto výběru chybí vám? Vzpomínejme spolu v diskuzi pod článkem.

Tagy top 10

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY