Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Youtuber vypátral prototyp legendární reklamní kytary Gibson Map

Začátkem 80. let používaly firmy Gibson a Epiphone k reklamním účelům fotografii speciální kytary „Gibson Map“, jejíž mahagonový korpus měl tvar kontinentálních Spojených států a typ krku evokoval modely LP Melody Maker. Po kampani s názvem „American-Made. World-played“ se vyrobilo několik dalších kusů tohoto nástroje, které vybraným dealerům značek sloužily k propagačním účelům, nicméně zmíněné kytary nebyly přesnou replikou originálu, po němž se na dlouhou dobu slehla zem.

Původní exemplář nedal spát youtuberovi (kanál The Trogly's Guitar Show) a sběrateli Austinovi Troglymu, který se rozhodl původní kytaru, známou z plakátů či obálek starších katalogů Gibsonu, vypátrat. A štěstí mu neskutečně přálo. Trogly nakonec daný exemplář získal od diváka pracujícímu v nashvillských hudebninách Carter Vintage Guitars, jenž náhodou sledoval YouTuberův klip o prototypu, a to doslova den předtím, než se Gibson Map objevil v jeho obchodě.

„Jakmile jsem ji uviděl, věděl jsem, že je to ta pravá,“ říká Trogly, který u kytary identifikoval různé detaily, jako například vzor zrna nad „texaskou“ částí těla nebo signifikantní umístění přepínače snímačů, ležícího oproti kouskům z novějších sérií v prostoru „státu“ Maine. Později zjistil, že prototyp dala do obchodu rodina Jamese Hutchinse, jenž v minulosti tyto kytary vyřezával pro Gibson.

Tagy Gibson Gibson Guitar Map

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY