Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 14.01.2021 - 00:01

Workstationy Korg Nautilus 61, 73 a 88

Korg přichází se zbrusu novou pracovní stanicí Nautilus, která částečně přebírá koncepci prémiové řady Kronos, čemuž odpovídá také devět integrovaných enginů. Uživatel bude mít k dispozici obrovské množství zvuků rozdělených do kategorií Standard, Current a Unique, tradiční vrstvení rejstříků prostřednictvím metod Prog a Combi, sekvencer, arpeggiator, osmipalcový barevný dotykový WVGA displej, tlačítka pro rychlý přístup, čtyři šablony usnadňující snažší programování výchozích bodů a mnoho dalších funkcí.

Nautilus bude dodáván ve verzích 61, 73 nebo 88, první dva jmenované modely jsou osazeny polovyváženou klaviaturou Natural Touch, zatímco vlajková loď s 88 klávesami využívá špičkovou mechaniku RH3 (Real Weighted Hammer Action 3). Dynamickou odezvu zvolených presetů je možno upravovat potenciometrem Dynamics a pro přímou editaci slouží šest přiřaditelných Realtime ovladačů měnících zvukové vlastnosti vzorků v modech Prog a Combi.

Zmíněná devítka enginů přináší emulace akustického piana SGX-2, el. piana EP-1, HD synthu HD-1, analogového synthu AL-1 nebo kolečkových varhan CX-3, strunovou syntézu STR-1, VMP synth MOD-7, analogový modeling MS-20EX a CMT modeling PolysixEX. V návaznosti na vybraný typ poskytují enginy polyfonii pohybující se v rozmezí 40 až 200 hlasů a vestavěny jsou i knihovny Expansion PCM, obsahující 14 paketů se zvuky vintage keyboardů, pian, kytar, baskytar, bicích, loopů atd.

Kromě firemních zvuků podporuje platforma OSS (Open Sampling System) formáty AIFF, WAV, SoundFont 2.0 a AKAI S1000/3000, což výrazně navyšuje flexibilitu této edice. MIDI sekvencer se 16 stopami a kapacitou 200 songů doplňuje nahrávací jednotka se stejným počtem tracků pracujících s nekomprimovanými daty v rozlišení 16-bit/24-bit/48 kHz (až 4 tracky současně) a arpeggiator nabízí čtyři scény s patterny a bicími stopami.

Efektová sekce obsahuje 197 položek a zahrnuje i samostatný třípásmový ekvalizer plus Master či Total efekty. K Nautilusu lze připojit jakýkoliv USB MIDI kontroler včetně padů Korg nanoPAD, nanoPAD2, padKONTROL, samozřejmostí je plynulý přechod mezi přepínanými presety bez ohledu na právě aktivovaný režim.

Především při koncertech může být praktickým pomocníkem mod Set List, navržený pro přehledné uspořádání funkcí využívaných v daných skladbách – displej zobrazí 16 barevně odlišených tlačítek s volbou odstínu, které mohou okamžitě aktivovat příslušnou předvolbu, kombinaci nebo sekvenci a přidán je mimo jiné i devítipásmový grafický master ekvalizer pro rychlou optimalizaci výsledného zvuku.

Konektivita sestává z dvojice vstupů, pěti jackových výstupů, sluchátkové zdířky, USB portů A/B, tří vstupů pro externí pedály a přepínače, DIN konektorů MIDI In, Out, Thru a napájení je řešeno přímo ze sítě. Rozměry, hmotnost a oficiální evropské ceny jednotlivých modelů ze série Korg Nautilus jsou následující: Nautilus 61 – 1062 x 386 x 116 mm, 13 kg, cena cca 2200 eur, Nautilus 73 – 1227 x 386 x 116 mm, 14.6 kg, cena cca 2500 eur, Nautilus 88 – 1437 x 387 x 139 mm, 23.1 kg, cena cca 2900 eur.

Tagy korg Korg Nautilus
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY