Přejít k hlavnímu obsahu
Festival Wave Gotik Treffen | Foto: archiv festivalu
Festival Wave Gotik Treffen | Foto: archiv festivalu
Pavel Zelinka - Út, 24.05.2022 - 12:00

Wave Gotik Treffen: největší gotické setkání o 50 odstínech černi

Jen kousek od českých hranic, v německém Lipsku, vždy na Letnice propuká největší gotické setkání Wave Gotik Treffen. To představuje nejucelenější obrázek toho, co v současné době lze hudebně zařazovat do gotického ranku. Vedle hudby je možné se potěšit středověkými tržišti, filmovými a divadelními představeními, autorskými čteními nebo třeba i speciálním viktoriánským piknikem. Letošní ročník, který proběhne mezi pátkem 3. a pondělí 6. června (Němci mají na Letnice v pondělí státní svátek), bude po dvouleté pauze způsobené Covidem-19 už 29. ročníkem v pořadí.

I přes mocnou vizuální stylizaci je festival Wave Gotik Treffen primárně postaven na muzice. Čtyřdenní svátek je až na výjimky stylizován do uzavřených prostor, od haly Aggra pro 10 tisíc návštěvníků, přes městské divadlo až po malé kluby, jako například ten, umístěný ve středověkých hradbách Moritzbastei. K přesunu mezi kluby návštěvníci používají městskou hromadnou dopravu, kterou mají díky vstupence po dobu konání festivalu zdarma.

l letošní ročník nabízí téměř 200 hudebních vystoupení. I žánrově nepolíbení hudební fanoušci můžou registrovat vystoupení britských IAMX nebo elektronického pionýra Garyho Numana, klasický gothic rock fanouškům představí například holandští Clan Of Xymox nebo britští And Also The Trees. Současnou podobu postpunku zahrají belgičtí Whispering Sons nebo estonští Bedless Bones, milovníky tvrdé elektroniky jistě potěší dánští Orange Sector nebo kanadští iVardensphere, jemnější synthpop zahrají například švédští Kite nebo němečtí Boytronic. Organizátoři přivezli i zástupce industrialu (Cut Hands), pagan folku (Lindy-Fay Hella), darkwave (Linea Aspera), neoklasiky (Diodati) nebo nefalšované středověké dupárny (Corvus Corax).

Pokud vás popis výjimečného hudebního setkání zaujal, můžete čerpat informace na stránkách festivalu. Vstupenky lze v současné době zakoupit pouze na místě, a to na celé čtyři dny. Lipsko je krásné samo o sobě, navíc, když se na začátku léta oděje do černé barvy, dýchá naprosto unikátní atmosférou. Proč si nezkusit zase něco jiného, navíc pouhých tři a půl hodiny jízdy autem nebo vlakem z Prahy? 

Tagy wave gotik treffen gary numan

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY