Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 23.04.2018 - 00:01

Washburn TCP130SWK: parlorka ze 140 let starého dřeva

Tradiční americký výrobce nástrojů Washburn, jehož historie sahá do roku 1883, rozšířil nabídku o speciální edici Timelles Collection, do níž spadají modely vyrobené z velmi starého dřeva, pocházejícího z dnes už neexistujících britských farem, mostů, hospod a dalších budov. Po trojici mandolín se jako první akustická kytara této unikátní edice představuje model TCP130SWK, k jehož stavbě byl použit materiál starý minimálně sto čtyřicet let.

Na vrchní ozvučnou desku TCP130SWK s korpusem ve stylu Parlor byla, stejně jako u mandolín, použita evropská jedle a u některých kousků i masivní cedr, doplněný mahagonovou zadní deskou a luby. Vnitřní žebrování je pro zachování maximální mechanické stability řezáno kolmo k letům (tzv. quarter sawn) a rosetu kolem otvoru tvoří intarzie z abalonu.

Z kusu vyzrálého mahagonu je i krk se saténovým lakem a dvoucestnou výztuhou, palisandrový hmatník je osazen 20 pražci, ořechem z pravé kosti o šířce 44 mm a menzura činí 24.75 palce. Struny jsou uchyceny pomocí ebenových kolíčků do palisandrové základny kobylky a přes kompenzované sedlo míří do otevřených ladicích strojků Graphtech Ratio-Tuned.

Cena Washburnu TCP130SWK, seřízeného v továrně na struny D'Addario EXP-16 Phosphor Bronze, se na americkém trhu pohybuje okolo 1 200 dolarů včetně luxusního pevného pouzdra v němž kromě nástroje najdete také v akrylátu zalitý hřebík vytažený z původních trámů.

Na závěr je třeba dodat, že stáří dřeva nerozhoduje automaticky o jeho zvukových a rezonančních kvalitách, čemuž odpovídá také nekompromisní konečný výběr, kdy pomyslným sítem projde do série Timeless Collection pouze 0.01 procenta testovaného materiálu.

Tagy Washburn Washburn TCP130SWK parlor
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY