Přejít k hlavnímu obsahu
redakce - Po, 04.11.2013 - 08:00

Washburn Parallaxe: ohněm políbené krásky

Americkou značku Washburn asi není třeba nikterak sáhodlouze představovat. Jde o firmu, která byla založena v Chicagu již v roce 1883, dynamický rozvoj této společnosti se dá datovat do 20. let 20. století, kdy se v okolí Chicaga začíná rozvíjet hudební hnutí Delta Blues, jehož centrum byla proslulá Maxwell Street. Jen pár bloků odtud se tehdy vyráběly nástroje Washburn. A teď na trh přinášejí novinku: Parallaxe.

Série Parallaxe je absolutní světovou novinkou značky Washburn. Tato série osloví především muzikanty drsnějšího rázu a kytaristy, kteří mají rádi ten "gejn" přece jen trochu více doprava. Tato série byla představena na kalifornském NAMM 2013, největším hudebním veletrhu současnosti, kde se setkala s úspěchem - v současné době má již tato série na svých FB stránkách přes 2 500 aktivních fanoušků a vyznavačů, což je jasným důkazem, že stojí za trochu pozornosti. Za zmínku také stojí např. ocenění Player´s Choice prestižním britským časopisem Guitarist.

Pojďme si říci něco málo o materiálech, komponentech a technologiích, které jsou v této sérii použity. Začít můžeme rovnou u těla, zde se můžeme v jednotlivých sériích setkat s tradičními materiály, jako jsou mahagon a olše, v některých případech v kombinaci s fládrovaným javorem. Hmatníky jsou u všech modelů vyrobeny z krásně tmavého, ebenového dřeva a osazeny Super Jumbo pražci. Pokračovat můžeme další neméně důležitou částí každého nástroje, a tou jsou snímače a elektronika. Co více by si měl vyznavač metalového žánru přát, než mít svou zbraň vybavenou aktivními snímači EMG 85/81 nebo klasickými pasivy Seymour Duncan, u kterých se můžeme setkat s modely Jazz, JB nebo Distortion, které používají např. kytaristé Jerry Horton (Papa Roach) nebo Dave Mustaine (Megadeth).

Modely se snímači SD jsou vybaveny push/pull potenciometry, které ale nepřepínají klasicky mezi humbuckery a singly, ale přepínají mezi sériovým a paralelním zapojením konkrétního humbuckeru. Toto samozřejmě zvětšuje paletu zvuků a muzikantovi dává variabilitu a více svobody v nastavení svého "soundu". Stabilitu ladění zaručují mechaniky od renomovaného výrobce Grover. V sérii Parallaxe se setkáme se dvěma typy uchycení strun. Na své si přijdou jak vyznavači pevných kobylek, tak zastánci dvouzvratných tremol. V prvním případě u většiny nástrojů prochází struny korpusem kytary, čímž je dosaženo lepšího sustainu a celkové odezvy na dynamiku. V případě dvojzvratného tremola se setkáte s originálním Floyd Rose a klasickými zámky.

Za zmínku stojí také pár "vychytávek", kterými série Parallaxe disponuje. Jako první bych uvedl systém Buzz Feiten. Ti z vás, kteří tento výraz slyšíte poprvé, se více dozvíte zde. Ve zkratce jen uvedu, že se jedná o vzorec temperovaného ladění, který využívá kompenzaci nultého a sedlového pražce a přesných algoritmů k odstranění přirozených problémů v intonaci. Mezi fanoušky tohoto systému patří např. Eddie Van Halen, Steve Vai, Joe Satriani, Liona Boyd nebo Andy Summers. Celý tento systém má firma Buzz Feiten patentovaný. U modelu PXL20 se setkáte s tzv. "full contact" kobylkou firmy Babicz, která výrazně zlepšuje přenos zvuku ze strun do těla, zvyšuje sustain a celkový akustický charakter.


Filosofie nástrojů Washburn by se prostě dala shrnout do pojmů jako inovace, moderní technologie, design a bohatý zvuk. Tento výrobce, který se vždy odkazuje ke své tradici, je totiž zároveň jedním z nejpokrokovějších na trhu. Málokteré jiné kytary disponují například ladícím systémem Buzz Feiten, modifikací šroubovaného krku Stephen’s Extended Cutaway či zvukovým systémem Voice Contour Control.

Washburn se během let stal pojmem a jeho výrobky se dostaly do rukou mnoha světoznámých muzikantů. Od bluesmanů, přes hráče rock’n’rollové, až po současné kytarové virtuosy. Tyto kytary jste mohli vidět na podiích, na kterých vystupovali či vystupují Paul Stanley, Dimebag Darell, Steve Stevens, Dan Donegan, George Lynch, Nuno Bettencourt, Nick Catanese, Scott Ian, James Malone, Stu Hamm, Bootsy Collins a řada dalších.

Série Parallaxe, postavená na kvalitních materiálech, moderních technologiích, pak posouvá nástroje tohoto žánru opět o kousek dál. Zaujme vás perfektním zpracováním, vynikající hratelností a v neposlední řadě také cenovou dostupností...

Tagy Washburn Parallaxe
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY