Přejít k hlavnímu obsahu
Chcete v Polsku hrát v kostele na svatbě? Budete muset na kurz | Foto: Pxhere.com
Chcete v Polsku hrát v kostele na svatbě? Budete muset na kurz | Foto: Pxhere.com
redakce - Pá, 21.08.2020 - 10:00

Vybrat si song na svatbu? V Polsku narazíte, církev zakázala i řadu hitů

Oddat se u své oblíbené písně v polských kostelech může být problém. Na blacklistu zakázaných písní, který vydala tamní katolická církev, jsou i takové hity jako Hallelujah Leonarda Cohena, Ave Maria Johanna Sebastiana Bacha nebo All You Need Is Love od The Beatles.

„Katolická církev zakazuje tyto písně, neboť nejsou náboženské a prý se nehodí na tak významnou liturgickou událost, jako je sňatek,“ informoval portál onet.pl a u nás Novinky.cz s tím, že v řadě farností takový zákaz už delší dobu platí a budoucí manželé tam mohou kráčet k oltáři pouze v doprovodu sakrální hudby.

Je pochopitelné, že není vhodné, aby v kostele zněly písně vyloženě proticírkevní nebo např. skladby obsahující vulgarity apod. Že si ale polská katolická církev bude vynucovat pořádek až takovými obstrukcemi, je přesto na pováženou. V žaludku jí údajně hodně leží třeba právě Hallelujah od Leonarda Cohena, kterého jinak respektuje i Vatikán. Jak zmíněný polský portál dále informoval, církevním hodnostářům jde jednoduše o to, „aby si novomanželé uvědomili, že během kráčení k oltáři si nemohou dát vyhrávat, co chtějí“.

Tvrdá ruka katolíků dopadla i na samotné muzikanty, kteří se chystají hrát během obřadu. Církev pro ně od 17. října do 7. listopadu uspořádá kurzy, kde bude vystupující skupiny nebo jednotlivce školit, co mohou a co nesmí hrát během sňatků v kostele. Bez jeho absolvování nedostanou souhlas vystupovat v chrámech během svateb.

Tagy Polsko církev
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY