Přejít k hlavnímu obsahu
 Vladivojna La Chia s 4Triem | Foto: archiv Vladivojny
Vladivojna La Chia s 4Triem | Foto: archiv Vladivojny
Petr Adamík - Pá, 15.05.2020 - 12:00

Vladivojna La Chia hrdinům: pětkrát přesvědčila obsahem i formou

Ostravská rodačka natočila se svou doprovodnou kapelou 4Trio a hosty soubor písní navazujících na soundtrack k filmu 8 hlav šílenství, který vypráví příběh básnířky Anny Barkovové. Jedná se sice „jen“ o pětipísňové EP, ale svou stopáží se vyrovná formátu dnešních alb, které ve snaze udržení posluchačovy pozornosti v tomto hektickém světě mnohdy nepřesahují třicetiminutovou hranici. Obsahově a pojetím pak EP Hrdinům naší doby tato alba dokáže předčit.

Moc interpretů už v současnosti neriskuje a nepouští se do složitějších kompozic, naopak raději volí krátké písně, nekomplikované aranže, nenáročná témata, hlavně, aby posluchači nemuseli příliš přemýšlet. To ale není případ Vladivojny. Ta strávila pět let ve světě ruské, chcete-li sovětské básnířky a s její postavou se doslova sžila. K jejich propojení došlo již před lety, když Vladivojna skládala hudbu pro zmiňovaný snímek České televize.

Nahrávka začíná skladbou Anna, kdy se na ploše devíti minut rozprostírá životní příběh Anny Barkovové. Zpěvačka údajně na písni pracovala půl druhého roku a je to na konečném vyznění znát. Hudebně je vše do detailu propracované a zpěv Vladivojny se vkusně doplňuje s recitováním herečky Gabriely Míčové. V polovině se píseň přenese do divočejší polohy a postupně graduje až do velkého finále, kdy se vše znovu uklidní a éterem se line zvuk tereminu.

Po melancholické skladbě Myši s krystalicky čistým zvukem akustické kytary a podmanivým cellem Terezie Kovalové následuje Sníh, jejíž rapovější pasáže moc nekonvenují s textovým obsahem a možná by se více hodilo konzervativnější zpracování. To je ale čistě pocit autora recenze. Na druhou stranu, je to přece Vladivojna a k té to ve výsledku tak nějak sedí. Navíc píseň doplňuje povedená slidová kytara. Atmosféru textu naopak zachycuje závěrečná skladba Láptě, kde, jak zpěvačka říká, zpívá o „kouzelné zemi, která buduje nový, šťastný a spravedlivý svět ruku v ruce s bídou, strachy, lágry a popravami.“ Velký závěr a zřejmě nejlepší skladba celého EP.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Tohle EP se Vladivojně povedlo. Jednotlivé nástroje jsou zde ideálně vyvážené. Dobře se poslouchá jako celek a v podstatě nemá žádný nudný moment. Samozřejmě nejde o záležitost, kterou si pustíte k umývání nádobí. Najděte si volnou chvíli a se sluchátky o samotě si pětici skladeb vychutnejte.

Hrdinům dnešní doby

Vladivojna La Chia  Hrdinům naší doby EP

Supraphon, 26 minut
 
80 %
Tagy Recenze alb Vladivojna La Chia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY