Přejít k hlavnímu obsahu
Z natáčení klipu Krásnější ženy
Z natáčení klipu Krásnější ženy
Veronika Wildová - Čt, 01.03.2018 - 09:00

Jak natočit videoklip a nezbláznit se

Někteří umělci spolupracují s produkční společností, která jim klip vytvoří na klíč. Dobře pro ně, neboť jejich nervy zůstanou klidné a načechrané jako z bavlnky (a jejich peněženky pusté a prázdné). Patříte-li k té umělecké většině, která si klip organizuje sama, dobře se podívejte, jestli ve vaší zkušebně náhodou nepostává levný, leč profesionální filmový režisér. Pokud ne, připravte se na cestu plnou exotických zážitků.

Kam s ním?

To je otázka číslo jedna. Proč chcete videoklip točit? Chcete jej použít jako vizitku své kapely? Posílat jej do klubů a na fesťáky? Pomoci zviditelnit nějaký problém? Nebo prostě pobavit své stávající fanoušky? Není nic smutnějšího než klip natočený z pocitu, že „takhle to přece dělají všichni“. Pokud nikdo z kapely nemá tah s klipem dál pracovat, těžko se vám bude celý projekt řídit.

Když jsem plánovala vycestovat do Států, natočila jsem song a klip Freedom za spoustu peněz, ale na výsledném efektu se to skoro neodrazilo. Chtěla jsem vizitku své tvorby, ale ještě jsem neuměla říci, co „moje tvorba“ všechno obsahuje. Zaplatila jsem produkci klipu, aby vypadal tak, jak jsem si myslela, že ho chce trh. Ale „trh“ chce u začínajících tvůrců hlavně autentičnost. A tu jsem nezdůraznila. Teď, s druhým českým klipem Krásnější ženy, to celé bylo o dost snazší, protože jsem vycházela z toho, co mě baví a co mi dělá radost. Neříkám, že tenhle singl bude přelomový, ale že mě jeho tvorba od začátku do konce bavila, takže jsem nic netratila.


Na kterou píseň točit videoklip?

To by mohla být zdánlivě jednoduchá otázka. Samozřejmě, že na tu, která na živých koncertech funguje nejlépe! Vašemu kytaristovi se možná zdá debilní, a bubeník si pravidelně stěžuje, že v ní nemůže hrát své oblíbené funky přechody... Ale! Pokud ten song chytne posluchače za srdíčko na živo, což je vůbec nejtěžší způsob srdečního uchycení, víte, jak dobře bude fungovat s pohyblivými obrázky?

Pokud se chystáte do úplně nové a ještě nehrané písně, rozhodně vyberte tu, která je nejlépe uchopitelná. Existuje ve vašem repertoáru píseň, jejíž text je sám o sobě vizuální? Dovedete si snadno představit, jaké video by se k ní hodilo? Dojímá vás? Vzbuzuje ve vás bouřlivé emoce? Dokážete o té písni vyprávět epický příběh? Tak sem s ní.

Pokud cokoli předchozího selže, vždycky můžete použít dobře sestříhaný záznam z koncertu, nebo svíjející se polonahou ženu. Ale, ačkoli vaše kamarádka/manželka/fanynka může být super kost, je potřeba natáčet její svíjení s úctou a uměleckým přesahem. Povedlo se to u Dary?


Jaká je hlavní myšlenka?

Takže vy už víte píseň? Znamenitě. Dostáváte se do levelu 2, a tedy: Co chcete ve videu vyjádřit? Jaká je myšlenka písně?

Je možné, že vaše píseň obsahuje text „Jede jede mašinka“, ale její hlavní myšlenka rozhodně nemá směřovat k Českým drahám, spíš by měla odrážet uvolněnou party náladu. Ostatně kdekterá píseň odráží uvolněnou party náladu, protože takový koncept vám dovoluje použít přehršel polonahých dam, drog, veselých a nesmyslných scén a vyhnout se jakémukoli patosu nebo politice.

Když jsme natáčeli klip k písni Hvězdy, chtěla jsem nějak vyjádřit, že jsem byla ve Státech, že to bylo dílem super a dílem tragédie, a vrátila jsem se domů, protože mě fyzicky bolelo nevidět se s rodinou. Jak z toho udělat klip? Těžko. S mimimálním rozpočtem jsme nejeli do Ameriky, ale z Braníku na Hlavák. Proto doporučuju spíš než fyzické kopírování textu videem pokusit se kreativně vyjádřit hlavní myšlenku.

A nebo to vzít úplně odjinud. Jako Post Malone ve svém songu Rockstar. Text písně odkazuje na divoké zážitky, spojené se životem hudební super hvězdy, a obsahuje citace třeba The Doors nebo Rolling Stones. Nicméně, tvůrci videa usoudili, že taková hlavní myšlenka není dost nosná pro strhující videoklip. A tak natočili krvavý souboj Post Maloneho a skupiny Japonců se samurajskými meči. Je to epické, je to šokující, ale z původní myšlenky to neobsahuje nic. Natočení takového videa si žádá dobrý střih a dobrý rozpočet. A profesionální samuraje, abyste se s kapelou omylem neskalpovali.

Z hlavní myšlenky vychází scénář a storyboard. Ten se vyvíjí a mění podle nálady režiséra, vaší, podle financí a počtu lidí, kteří nakonec dorazí. Doporčuju si jej podrobně rozepsat a nakonec roztřídit podle lokací a scén, které chcete natáčet.


Jaké mám prostředky?

Už víte píseň i hlavní myšlenku. Už možná máte i představu, jak video uchopit. Teď přichází ta smutná otázka – jak to zaplatíte? Můžete cokoli z plánovaných scén realizovat na veřejně přístupném místě, nebo musíte do ateliéru?

Jen bych ráda podotkla, že z Mekáče vás vyhodí, a, pokud budete vypadat dostatečně podezřele, z veřejné produkce na Václaváku taky.

V případě písně Krásnější ženy nám bylo jasné, že potřebujeme kavárnu, ateliér a tělocvičnu. Všechno ideálně se spoustou světla. Když jsme konečně našli ateliér, který vyhovoval představě režiséra a nestál mnoho tisíc za den, zjistili jsme, že v něm není nábytek, který potřebujeme. Slabší povahy by to zabalily a natočily celou věc na mobil v obýváku, ale já jsem se hecla – a přemluvila spolubydlící, aby nám půjčila krásný, sladěný nábytek a starožitné křeslo. Dát to všechno do dvou aut, z čehož jedno bylo značky Ford Ká (moje), to byl úkol věru nadlidský.
Takže otázka zní – co ve svém okolí máte, a můžete to použít? Mají vaši přátelé ateliér? Mají kavárnu? Mají dodávku a půl milionu, který vám dají, abyste je už neotravovali?

Lidi. Ach, ti lidi!

Co představuje vůbec největší kus práce, je zorganizovat lidský faktor. Dobře, že máte praxi s domlouváním kapelních zkoušek a jejich rušením dvě hodiny předem! Bude se vám to skvěle hodit.
Takže, otázka zní - potřebujete pro svůj znamenitý klip nějaké lidi? Jste si opravdu jistí? Neexistuje jakákoli jiná varianta, třeba natočit život vyder a pojmenovat to Vydrýsek Reloaded? Asi ne, že. Nezbývá, než se obrnit třemi tunami trpělivosti.

Já jsem si představovala, že by v mém klipu mohla být zachycena hodina pilates. Což znamená sehnat dostatečný počet žen, které budou aspoň po dobu natáčení předstírat, že ví, o čem je řeč. Oslovila jsem veliké množství žen. Opravdu, daleko větší počet žen, než jsem věděla, že bude nezbytně nutné. Patnáct jich řeklo, že na onu scénu dorazí. Víte, kolik jich na konec opravdu přišlo? Dvě. Jedna spolubydlící, kterou jsem přemluvila v den natáčení, a jedna na poslední chvíli oslovená slečna, která je fanynkou mé tvorby.

Nutno dodat, že panovala zlá chřipková epidemie. A poslední zbytky odpadly přímo v den natáčení. Jen tím chci říct, že když už plánujete klip, kde by mělo hrát více než pět lidí, velmi dobře se připravte. Na cokoli.

Hlavní hrdinky přišly obě a povolaní muži v plném počtu – tak nevím, čím to může být? Pro Krásnější ženy jsem potřebovala hlavní krasavici, výrazně atraktivní a typově odlišnou. A našla jsem ji - kolegyni ode mě z práce, mladou stážistku s tělem i tváří modelky, která se i přes svoji neskonale laskavou povahu nebála tvářit se jako arogantní pinda.


Scénář, kamera, klapka, akce!

Už máte sehnané lokace, rekvizity a spolehlivé lidi? Tak vám ze srdce gratuluji. Natáčené scény se vyplatí mít vyzkoušené předem. To znamená, zkusit, jestli opravdu bude dobře vypadat na kameře, když v bílých šatech a s šedesáti kily poběžím po blátivé cestě v lese. Kamera přidává 5 kilo, bílé šaty 10 a bláto tmavé fleky všude, kam dosáhne. A jste si jistí, že kamarád, který vám nadšeně natáčí scény s dronem, prošel i jiným školením než návodem na Wikipedii?

Bonusová otázka: Když chcete natočit veselý klip z grilovačky (a v tomto duchu naženete spoustu svých kamarádů na zahradní slavnost s neomezeným přísunem piva), jste si jistí, že neomezený přísun piva by měl požívat i kameraman? My ne.

Když už máte materiál natočený a necháte ho stříhat někoho, kdo tomu podle vás rozumí, ujistěte se, že vás má dotyčný rád a že považuje odměnu za svoji práci adekvátní. Vy možná nepoznáte, že na některých záběrech vypadáte jako ochechule, ale on ano, a nebude váhat je použít jako „ty nejlepší, co našel“.

Distribuce

No, a jsme u toho. Finančně jste se vyštavili na pronájmu ateliéru, kamery, kameramana a cateringu pro 20 lidí, z nichž dorazilo 12 (pokud máte štěstí). Nicméně by byla škoda propásnout příležitost a klip vystavit jen tak samovolně na YouTube. Vy si možná myslíte, že YouTube je chytrý, pozná ve vás génia a klip rozšíří mezi dosud nezainteresované posluchače, organizátory festivalů a světové modelky, ale praxe je bohužel jiná. Internet distribuuje jen to, co mu zaplatíte, nebo co vaši fanoušci nasdílí. Velmi dobře popřemýšlejte, kudy můžete dát světu vědět, že jste klip natočili. Ovšem PR práce, to už je jiný článek. Přeji vám hodně štěstí.

Shrnutí, co potřebujete k tvorbě videoklipu

1. Cíl, se kterým klip točíte
2. Vhodnou píseň
3. Hlavní, vizuálně uchopitelnou myšlenku
4. Rozpočet
5. Lidi na plac
6. Realizační tým
7. Distribuci a PR

Pokud vám na hlavě během natáčení zůstala většina vlasů a v duši důstojnost, ze srdce vám blahopřeji! A dejte vědět, co zajímavého potkalo při natáčení vás!

Tagy Videoklip jak na to Hodná holka frontmankou

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Veronika Wildová
Písničkářka, pianistka a frontwoman kapely Divoko. Přes den tradiční projektová řídící v IT.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY