Přejít k hlavnímu obsahu
Ventolin, z klipu Disco Science
Ventolin, z klipu Disco Science
ahmed - Út, 05.09.2017 - 14:00

Ventolin baví klipem Disco Science pro všechny mládenc a holkys

Přes den David Doubek alias Ventolin přednáší na univerzitě, po večerech baví na koncertech. K živému hraní používá staré samplery, analogové syntezátory a archaické drummachiny. Pět let po vydání úspěšného debutu Totem má pozici jednoho z nejvyhledávanějších elektronických hráčů. A jeho show je k nezastavení i na singlu Disco Science, kterým Ventolin ohlašuje svou novou desku Vitajte. Video k němu natočili hudebníci Petr Marek (Midi Lidi) a Johuš Matuš.

Ventolin neztratil nic ze své působivosti a ještě vyladil formu. Slovy singlu Disco Science pro všechny „mládenc, holkys, dětis i stařecs“ tak působí jako urychlovač částic z dimenze disco. „Disco Science je písnička o nás všech, kdo se moříme doma s hudbou a doufáme, že ji pak někomu pustíme a bude to super. Všichni jsme vlastně hrozní vědci. Dumáme, počítáme, měříme frekvence, studujeme internetová fóra, jaké si koupit reprobedny, kabely, krabičky a děláme prostě Disco Science,“ říká Ventolin.

Hereckou a taneční partnerkou Ventolinovi je v klipu maminka Petra Marka, která je kultovní herečkou režiséra už od doby jeho snímku Film Petra. Natáčelo se na Semilsku a v Praze a důležitou práci na videoklipu vedle Johany Novotné, vystupující pod uměleckých jménem Johuš Matuš, odvedl také scénograf Dáda Němeček. „Při tvorbě klipu jsme použili revoluční technologii takzvaného klíčování na zeleném pozadí. Je to způsob, jakým můžete docílit dokonale realistické iluze nějakého prostředí, kam by se herec jinak těžko dostával. Myslím, že tato technika má budoucnost a bude brzy hojně využívána v mnoha žánrech, především ve sci-fi. Schválně, jestli diváci poznají, která místa v tomto klipu nebyla natočena v realitě, ale jako reálné působí právě díky této technologii," vysvětluje Marek.


Nová deska byla pojmenována podle jedné praštěné fotky ze společného turné Ventolina s kapelou Midi Lidi. „Byla tam rohožka s nápisem Vitajte, se kterou jsme se fotili v legračních pozicích a říkali, že je to super obal na desku (v žánru 10 nejhorších obalů všech dob). Pak, když jsem hledal název, vzpomněl jsem si na slovo Vitajte a řekl si, že je to dobrý název. Jednoduchý, banální a přitom paradoxně znepokojivý. Je divné, že v současné době toto banální a konvenční oslovení působí skoro provokativně. Jako bychom měli pocit, že vítat je nepatřičné,“ dodává Ventolin.

Po čistě instrumentálním albu The Game YS R0TTYN, které v loňském roce připravil s polským techno duem RSS BOYS, Ventolin natočil písničkovou desku plnou tříminutových hitů. Obsahuje elektronicky znějící songy, tepající automaty a acidové linky, ale i věci téměř kapelové, s kytarami a živými bicími. Na albu hostovali Prokop Holoubek (Midi Lidi) a Michal Janík (Ghost of You).

Deska Vitajte vyjde na CD, vinylu a digitálně 15. září u Bumbum Satori. Hned tímto okamžikem Ventolin vyráží na turné. Album pokřtí 4. října v pražském klubu MeetFactory a 5. října v Kabinetu Múz v Brně. A dost možná, že už v říjnu také pod hlavičkou Frontmana proběhne pro všechny „zájemc“ Ventolinův speciální workshop.

Aktuální koncerty

15/09 Clermond-Ferrand (Francie) – Europaclub
22/09 Chomutov – Kulisárna (+ Midi Lidi)
23/09 Trenčín – Lúč
04/10 Praha – MeetFactory (+ Francois Svalis, Johuš Matuš)
05/10 Brno – Kabinet MÚZ (+ Johuš Matuš)
06/10 Zlín – Blok12 (+ Johuš Matuš)
07/10 Hradec Králové – Nuuk (+ Johuš Matuš)
21/10 Opava – Freiplatz
27/10 Břeclav – Piksla (+ Johuš Matuš)
01/11 Plzeň – Anděl Café (+ Johuš Matuš)
11/11 Žďár nad Sázavou – Batyskaf (+ Johuš Matuš)
15/11 Olomouc – 15 minut (+ Francois Svalis)
16/11 Ostrava – Coooltour
17/11 Rožnov pod Radhoštěm – Tklub (+ Johuš Matuš)
18/11 Piešťany – Žiwell (+ Johuš Matuš)
24/11 Liberec – Bunkr (+ Midi Lidi)
25/11 Jaroměř – Bastion (+ Midi Lidi)
01/12 Znojmo – GoGo (+ Johuš Matuš)
02/12 Litomyšl – Kotelna (+ Midi Lidi)
06/12 Bratislava – Fuga
16/12 Pardubice – Divadlo29
22/12 Jihlava – Soul (+ Johuš Matuš)

Tagy Ventolin MIdi Lidi

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY