Přejít k hlavnímu obsahu
JaPh - Út, 17.03.2020 - 15:00

Úraz? Skvělá příležitost pro napsání desky!

Deska, která mně nedávno vyšla, vznikla v prvopočátku víceméně nešťastnou náhodou, když jsem v předvečer probíhající zkoušky na koncert k oslavě mých třiatřicátých narozenin při tréninku rapu zakopl a zlomil si nohu. Koncert nakonec i přesto proběhl, v mém podání pouze v sedě a trochu i v bolestech.

Již po pár dnech zavřený doma v pokoji jsem cítil, že bez možnosti konání dalších mých běžných aktivit a při pohledu na mikrofon v koutě obýváku bude možná vhodnou volbou i duševní terapií v jednom: napsat, nahrát a vydat song, možná dva, než se vrátím zase do normálního života..

Po poslechu vzorků volných L.O.B.ových beatů mě kromě pár témat vymyšlených s klukama mj. experimentálně také ve zkušebně našeho nezávislého labelu RadioBlunt napadala další, která mi pomohla přečkat více než osm týdnů, kdy jsem byl až na výjimky zavřený v bytě. Právě každodenní prací doma na koleně také vznikl celý tento projekt, včetně nahrávání mých slok a hostujících interpretů a související zvukové postprodukce.

Vzhledem k tomu, že L.O.B je ze Srbska, probíhala komunikace ohledně úprav beatů na dálku přes messenger, stejně tak diskuze a výběry dalších nových instrumentálek k zakoupení.

Nahrávání alba Experiment probíhalo v obýváku na kondenzátorový mikrofon (Studio Projects C1 za mini-shieldem SE) zapojený do předzesilovače (SE) a přes externí zvukovku do DAW (Cubase), v tom jsem také dělal editaci a mixáž pomocí pluginů. Studio jsem využil pouze hodinu a to pro kontrolní poslech exportovaných mixdownů, které jsem následně ještě doma upravil podle poznámek ze studia, několikrát poslechl na různých zařízeních a poslal na mastering karvinskému rapovému mix/master matadorovi Pavlu Baarovi.

Pak zbývalo už jen jediné: u známého, který se zabývá grafikou, jsem během dvou konzultací nechal navrhnout obal digipacku a CD šlo do výroby.

Jak vznikala vaše deska? U té mojí přeju zábavný poslech, mnoho inspiraci k tvorbě a hlavně: pevné zdraví.

Tagy komunita RadioBlunt
Přerovský raper, hlava projektu RadioBlunt a sound engineer. Texty píšu od roku 2005. Mám vydaná tři alba: Experiment (2010), Deratizátor (2014), Sociální Hnus (2012) a jedno demo JaPhZ-Illa (2010).
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY