Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Soukup - St, 26.06.2013 - 13:23

TUNE-BOT TB-001: Revoluce v ladění bicích

Ano, čtete správně, také my bubeníci máme nárok ladit přesně a rychle, a to díky digitální ladičce Tune Bot. Proč nemít naladěný nástroj jako ostatní členové kapely? Za dostupnou cenu můžeme mít profesionálně naladěné bicí na koncertě i ve studiu.

Tune Bot TB-001 je ladička od firmy Overtone Labs, která je známá hlavně svými efekty a podobnou elektronikou. Tato pěkná věcička je zabalená v pěkném, moderně vypadajícím bílo-černém obalu. Po rozbalení na vás vykoukne ladička, která je položená v plastovém loži, aby nelétala během přepravy po krabičce, a pod ní máte přibalený návod, semišové pouzdro a dvě baterie typu AAA.

Při prvním pohledu na ladičku vypadá hodně robustně a luxusně. Na přední straně je podsvícený display, který je dobře čitelný za jakýchkoliv podmínek a dále šestice ovládacích tlačítek (DIFF, DRUM/SAVE, POWER, FILTER,SCHROLL, NOTE). Nad displayem najdete diodu, která signalizuje zachycení úderu a nad ní logo TUNE BOT. Na zadní straně je pouze klip na uchycení k ráfku bubnu nebo k paličce, který můžeme otáčet dokola o 360° a pod ní je krytka na baterie.

Teď k samotnému ladění. Po zapnutí se rozsvítí modře podsvícený display s bílým písmem. Najdete na něm velkými číslicemi napsané, jakou zrovna máte frekvenci bubnu, nebo ukazatel nabití baterie. Pak je zde druhý větší číselník, který slouží hlavně pro ukázání frekvence, na kterou ladíte, příp. na jakou tóninu; ano, můžeme si zde vybrat dva režimy ladění: buďto přesně na frekvenci, kterou chceme mít, nebo si vybereme tóninu. V návodu jsou napsané různé doporučené frekvence pro jednotlivé bubny, a to na hrací a rezonanční blánu.

A tímto se dostáváme přímo k ladění a samotnému použití. Princip je úplně jednoduchý: Připevníme ladičku k ráfku a udeříme přesně doprostřed bubnu. Ladička ihned ukáže frekvenci napnutí blány a podle výsledku buď celou blánu napneme nebo povolíme tak, jak potřebujeme. Až dosáhneme požadované frekvence, stiskneme tlačítko DIFF (rozdíl) a poté se na ladičce objeví ukazatel jako u kytarové ladičky, která ukazuje, jestli ladit výš nebo níž. A pak už poklepáváme u šroubků a snažíme se je přesně naladit na stejnou frekvenci. Ladíme hvězdicovitým vzorem, jako když utahujeme blánu, až buben máme celý naladěný na nulu a máme přesně naladěnou blánu. Ano, takhle jednoduchý to je.

Dále na ladičce máme tlačítka DRUM/SAVE, kde si dá uložit oblíbená frekvence, a u každého typu bubnu je 0-9 pozic pro uložení údajů samostatně pro hrací i rezonanční blánu; rozdělení tu je SNARE/TOM/BASS. Takže si tam každý může uložit více kombinací, tato volba je jen na vás.

Hlavní výhodou mít tuto ladičku je, že ladím přesně, rychle a bez nechtěných rezonancí. Je velice kvalitně a precizně zpracovaná, display je výborně čitelný, je malá a lehká, takže ji můžu mít vždy po ruce a použít ji vždy, když ji zrovna potřebuji.

Malý tip: Na stránkách www.TUNE-BOT.com najdete kalkulátor, kde si můžete vybrat buben, jaký máte, jak chcete mít naladěné blány a jakou chcete rezonanci. Takže je to opravdu jednoduché. A při ladění basového bubnu jsem použil paličku, ke které jsem upevnil ladičku a položil ji na hranu ráfku, a mohl jsem tak i pohodlně ladit basový buben. A nebojte se při ladění trochu více bouchnout.

Parametry TUNE-BOT TB-001:

Ladicí škála: 30–400 Hz, 1C–4G#
Přesnost sinusoidy: +/- 0,25 Hz
Čas odezvy: 750 ms
Režimy ladění: ladicí (Hz), tónový/oktávový, absolutní, rozdílový
Paměťové sloty: 9x virbly, tomy a basové bubny
Blány: vrchní, spodní a otevřené
Napájení: 2 x baterie AAA
Hmotnost: 60 g (bez baterií)

Tagy bicí ladička tune-bot
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY