Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 10.11.2015 - 00:01

Trojice butiků Supro Jupiter, Titan a Rhythm Master

Značka Supro vznikla už ve dvacátých letech minulého století jako divize společnosti National vyrábějící rezofonické kytary. Po přesídlení do Chicaga firma přibrala do svého portfolia také výrobu komb a zesilovačů, které v šedesátých letech proslavili především Jimi Hendrix, Jimmy Page nebo Albert Lee. V současnosti se Supro řadí k tzv. butikovým výrobcům nabízejícím špičková celolampová komba s klasickým vintage soundem. Firma v těchto dnech s předstihem představila trojici nových komb 1642RT Titan, 1668RT Jupiter a 1675RT Rhythm Master, které budou mít oficiální světovou premiéru na lednovém hudebním veletrhu NAMM 2016.

Supro 1668RT Jupiter je osazeno čtveřicí předzesilovacích lamp 12AX7, jednou 12AT7, dvěma výkonovými elektronkami 6L6 nebo 5881 a jako rectifier slouží lampa 5U4. Výkon je přepínatelný v rozmezí 35 (Class A), 45 a 60 (Class AB) Wattů. Jednokanál disponuje ovladači hlasitosti, basů, výšek, lampového reverbu a rychlosti a hloubky tremola. Kromě toho lze volit mezi elektronkovým nebo křemíkovým usměrňovačem. Kombo je vybaveno speciálně navrženým dvanáctipacovým reproduktorem Supro HP12 HEMP CONE.

Supro 1642RT Titan má identické ovládání jako předchozí model, kromě přepínače výkonu a lampového usměrňovače. Koncový stupeň o výkonu 50 Wattů je zapojen ve třídě A a opět využívá elektronek 6L6 nebo 5881. Skříň je osazena novým desetipalcovým reproduktorem Supro HP10 kombinujícím vlastnosti repra Supro CR10 s posílenými basy a dynamikou, kterou mu dodává nově koncipovaný magnet a přepracovaná membrána.

Supro 1675RT Rhythm Master s volitelným výkonem (35/45/60 W Class A, AB) je vybaven špičkovým patnáctipalcovým reproduktorem Supro TB15, který byl vyvíjen společně s firmou Eminence a svým zvukovým charakterem v sobě spojuje přednosti legendárních modelů Jensen C15PS a JBL D130.

Lampové tremolo Rhythm Masteru pracuje ve dvou rozdílných režimech - v případě využití 35-ti wattového modu se obvod efektu chová jako vintage tremolo použité u starých aparátů Valco/Supro, kde hloubka oscilace reaguje na dynamiku hry, zatímco při volbě 45/60 Wattů (Class AB) je celková projekce efektu znatelně výraznější a masivnější.

Aparáty americké společnosti Supro jsou určeny kytaristům, kteří preferují poctivý lampový sound charakteristický pro jednokanálové vintage zesilovače, jenž excelují především na poli frekvenčně vyvážených, čistých až polozkreslených zvuků se skvělou dynamikou a projekcí. Předpokládaná cenovka nejmenšího zástupce trojice novinek Supra Titan se má pohybovat okolo 1 500 dolarů, větší Jupiter a Rhythm Master by měly shodně vyjít na cca 1 600 dolarů.

Tagy Supro
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY