Přejít k hlavnímu obsahu
V hudbě je možné skoro vše, ale kde jsou hranice? Je rozdíl zahrát ďábla na pódiu, nebo jím skutečně být i v reálném světě. | Foto: Maksym Vlasenko (Unsplash)
V hudbě je možné skoro vše, ale kde jsou hranice? Je rozdíl zahrát ďábla na pódiu, nebo jím skutečně být i v reálném světě. | Foto: Maksym Vlasenko (Unsplash)
mbx -

TOP 3 opravdu ďábelští hudebníci

V hudebním světě není nouze o všechny možné podoby extravagance, neustálé boření hranic normálnosti a ignorování mezí akceptovatelnosti. Umění má pobuřovat, má vyvolávat otázky, má zneklidňovat. Ale co když otevřete brány pekla? Dnes se podíváme na TOP 3 hudebníky, kteří nemají Satana jako PR, ale jako přesvědčení.

1. GG Alin

Šílenec z Lancasteru (New Hampshire, USA), který celý život dělal všechno proto, aby nas**l co nejvíc lidí, se narodil s biblickým jménem Jesus Christ Allin. Jeho otce totiž ve snu navštívil Syn Boží. Chudák netušil, že místo Mesiáše se jeho syn promění v monstrum, které se bude v rámci show mazat krví či výkaly. Jeho bratr mu začal říkat „Je Je“, protože neuměl vyslovit „Ježíš“. Z toho se pak stalo GG.

Členové jeho vlastní kapely pak Allina popisovali jako člověka „nekontrolovatelného, nekompromisního a krutého“. Jinak stál GG v čele různých dalších uskupení, která měla, mírně řečeno, lehce pikantní názvy: The Jabbers, The Cedar Street Sluts, The Scumfucs, The Murder Junkies a The Texas Nazis.

Allin představil své proslulé „poop punkové hnutí“ v roce 1985 na koncertě v Peorii ve státě Illinois. Když se na pódiu doslova – a záměrně – pos**l, došlo v publiku k chaosu, protože lidé se v panice snažili dostat co nejdále od nesnesitelného zápachu.

Není divu, že byl Allin léta závislý na heroinu a alkoholu. Později začal také konzumovat projímadla, protože se během svých vystoupení pravidelně vyprazdňoval na pódiu, přičemž výkaly se pak často potíral a následně je házel na diváky, které zároveň i soustavně fyzicky napadal. Při jedné obzvláště vydařené show se mu podařilo nacpat si celý mikrofon do řitního otvoru...

Jeho mantra? „U GG nedostanete to, co očekáváte  dostanete to, co si zasloužíte.“ Allin soustavně prohlašoval, že během jednoho ze svých koncertů spáchá na pódiu sebevraždu, ale nakonec místo toho ve věku šestatřiceti let zemřel na předávkování heroinem (28. června 1993). Byl pohřben tak, jak si přál: s lahví Jima Beama.

2. Gary Glitter

Tohoto člověka v jeho rodné Británii považují za veřejně nenáviděnou osobnost. Gary Glitter (vlastním jménem Paul Francis Gadd) byl na počátku 70. let úspěšný. Měl na kontě hity jako Rock and Roll (Parts 1 and 2), Do You Wanna Touch Me, I Love You Love Me Love, I'm the Leader of the Gang (I Am) nebo Hello, Hello, I'm Back Again. Proslul svými energickými živými vystoupeními s extrémní glamrockovou image plnou třpytivých obleků, make-upu a vysokých bot. Prodal více než 20 milionů desek a měl 26 hitů, které strávily celkem 180 týdnů v UK Singles Chart, přičemž 12 z nich se dostalo do top 10 a tři z nich na první místo hitparády.

Glitterova kariéra nicméně skončila poté, co byl v roce 1999 uvězněn za stahování dětské pornografie. V roce 2006 byl také odsouzen za pohlavní zneužívání dětí a v roce 2015 za sérii sexuálních trestných činů (včetně pokusu o znásilnění). 

Znemožněný zpěvák se poté dal na útěk a uspořádal světové turné, aby unikl úřadům. Svůj pokus o sebevyzmizíkování v jihovýchodní Asii však Glitter nezvládl, protože po cestě spáchal ještě další a horší přestupky (v Kambodži a Vietnamu se dopustil sexuálních útoků na nezletilé oběti).

Nakonec byl Glitter dopaden a odseděl si trest v řadě zemí, ale kupodivu je v současné době na svobodě (byl propuštěn 3. února 2023 z věznice v Dorsetu, Velká Británie) a dokonce oznámil plány na nahrávání nového alba. Myslím, že mluvím snad za všechny fanoušky hudby, když prohlásím, že tenhle úchylák by místo návratu do nahrávacího studia měl jít klečet do kouta na hrách a prosit každý den o odpuštění.

3. Charles Manson

Je známý především jako hlavní postava temného, psychosexuálního, konspiracemi prosáklého kultu, který měl na svědomí brutální vraždy herečky Sharon Tate a dalších šesti lidí během srpna roku 1969.

Předtím byl nisméně hudebníkem – letech 1967–1969 se snažil prorazit v Hollywoodu. Beach Boys dokonce nahráli coververzi jedné z jeho písní, skladbu Cease to Exist. Song s upraveným textem a pod názvem Never Learn Not to Love vyšel v prosinci 1968 na B straně singlu Bluebirds over the Mountain.

Je neuvěřitelné, že Manson pak vydával hudbu i mluvené slovo jak během soudního procesu, tak i v době svého pobytu ve vězení. Natočil také album akustických popových písní s produkcí Henryho Rollinse, nazvané Completion. Bylo vylisováno pouze pět kopií: dvě patří Rollinsovi, zatímco o zbylých třech se předpokládá, že zůstaly u Mansona. Album nikdy nevyšlo veřejně.

Manson byl maniak a duševně chorý pacient, který interpretoval text skladby Helter Skelter od Beatles jako blížící se apokalyptickou rasovou válku (skladba byla na White Album, což v Mansonově vyšinuté mysli jenom přidávalo další „kontext“). Upnul se na myšlenku blížící se války mezi černošským a bělošským obyvatelstvem Ameriky. Byl zastáncem neonacismu a členům svého klanu tvrdil, že černoši v Americe povstanou a zabijí všechny bělochy kromě Mansona a jeho „rodiny“". Nicméně nejsou prý dost inteligentní na to, aby sami přežili, a proto budou potřebovat bělocha, který je povede. Budou tak sloužit Mansonovi jako svému „pánovi“. Neuvěřitelné, že tomuhle výplodu nemocného mozku někdo věřil, že? 

Mansonův kult a osobnost jsou bolestnou kapitolou ztraceného snu hippie kultury. Manson otevřel Pandořinu skříňku neonacismu a konspiračních okultních teorií, které se šířily v Americe sedmdesátých a pozdějších let. 

Možná by se na seznam mohli dostat někteří představitelé gangsta rap kultury, spalovači kostelů z black metalové scény nebo ojedinělé postavy pedofilů, deviantů či vrahů, kteří se na hudební scéně prostě čas od času objeví. Nicméně výše zmíněná trojice stojí na vrcholu této pekelné pyramidy díky svému vlivu na kulturní scénu, popularitě a rozsahu spáchaných zločinů.

Když nad tím ale teď přemýšlím, tak mi nakonec GG Allin ve srovnání s Glitterem a Masonem přijde jenom jako politováníhodná figura, která týrala hlavně sama sebe.

Tagy top 3 charles manson gg allin gary glitter

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY